1
/
of
7
Sealey Convector Heater 2000W/230V with Turbo & Timer CD2013TT
Sealey Convector Heater 2000W/230V with Turbo & Timer CD2013TT
Regular price
£74.62 GBP
Regular price
£92.34 GBP
Sale price
£74.62 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Modern design convector heater with two heat settings of 1250/2000W for gradual control of heating elements. Rotary controlled room thermostat maintains ambient temperature at preset level. Hard-wearing feet to allow for maximum stability. Features built-in turbo fan for accelerated heating and 24hr timer allowing the user to programme the time and duration the heater is operated. Slimline, sturdy construction and high quality finish make these units suitable for home, light industrial and office environments. Supplied with 3-pin plug. Tip-Over Protection reduces risk of accidents by automatically improving stability during use.
• TWO HEAT SETTINGS – Modern design convector heater with two heat settings of 1250/2000W for gradual control of heating elements.
• 24 HOUR TIMER – Allows user to programme the time and duration the heater is operated for efficient use.
• ROTARY CONTROLLED ROOM THERMOSTAT- Easily control and maintain ambient temperature at preset level.
• TURBO FAN – For accelerated heating.
• TIP-OVER PROTECTION – Reduces risk of accidents by improving stability during use.
• SLIMLINE DESIGN – High quality unit finish, suitable for home, light industrial and office environments.
• HARD WEARING FEET – Gives the unit maximum stability.
• COMPACT UNIT - Size (W x D x H): 620 x 260 x 385mm, supplied with 3-pin plug.
Specifications
| Model No | CD2013TT |
| Brand: | Sealey |
| Nett Weight: | 2.8kg |
| Power: | 1250/2000W |
| Size (W x D x H): | Assembled 620mm x 260mm x 385mm |
| Supply: | 230V |
| Timer: | Yes |
| Turbo Fan: | Yes |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey 25m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR25
Regular price £68.65 GBPRegular priceUnit price / per£95.94 GBPSale price £68.65 GBPReduced -
Sealey 50m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR50
Regular price £114.44 GBPRegular priceUnit price / per£149.94 GBPSale price £114.44 GBPReduced
