1
/
of
13
Sealey 50m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR50
Sealey 50m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR50
Regular price
£114.44 GBP
Regular price
£149.94 GBP
Sale price
£114.44 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
PROMOTION SALE!

Durable composite drum on steel stand. Fitted with 3-pin plug and thermal trip. 50m 3 x 1.25mm² PVC cable. 4 x 230V Power sockets. 3120W Capacity (unwound).
• FOUR SOCKETS - Fitted with a 50m x 1.25mm² three core cable and four 230V sockets.
• DURABLE - Lightweight composite drum on steel stand is suitable for home, garden or workshop use.
• THERMAL TRIP - Prevents the cable reel getting too hot when overloaded.
• CARRY HANDLE - Easy to transport and easy to wind and unwind with the winding handle.
• 3120W CAPACITY - High capacity when unwound and 960W capacity when fully wound.
Specifications
| Model No | BCR50 |
| Brand: | Sealey |
| Cable Section: | 3 x 1.25mm² |
| Cable Type: | PVC |
| Capacity Unwound: | 3120W |
| Capacity Wound: | 960W |
| Length: | 50m |
| Nett Weight: | 5.97kg |
| Sockets: | 4 |
| Supply: | 230V |
| Thermal Trip: | Yes |
Share

You may also like
-
Worksafe® Hi-Vis Yellow Waistcoat - Large 9804L
Regular price £5.10 GBPRegular priceUnit price / per£5.10 GBPSale price £5.10 GBP -
Sealey 50m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V - Hi-Vis Green BCR50G
Regular price £111.48 GBPRegular priceUnit price / per£149.94 GBPSale price £111.48 GBPReduced -
Sealey 180mm Lightweight Variable Speed Rotary Polisher 1100W/230V ER1700P
Regular price £83.36 GBPRegular priceUnit price / per£137.94 GBPSale price £83.36 GBPReduced -
Sealey RCD Safety Adaptor 230V RCD981
Regular price £24.67 GBPRegular priceUnit price / per£28.74 GBPSale price £24.67 GBPReduced


