1
/
of
11
Sealey Convector Heater 2000W/230V CD2013
Sealey Convector Heater 2000W/230V CD2013
Regular price
£62.54 GBP
Regular price
£68.34 GBP
Sale price
£62.54 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Modern design convector heater with three heat settings of 750/1250/2000W for gradual control of heating elements. Rotary controlled room thermostat maintains ambient temperature at preset level, with the addition of a thermal cut-off and overheat protection. Features hard-wearing feet to allow for maximum stability. Slimline, sturdy construction and high quality finish make this unit suitable for home, light industrial and office environments. Supplied with 3-pin plug.
• Modern design convector heater with three heat settings of 750/1250/2000W for gradual control of heating elements.
• Rotary controlled room thermostat maintains ambient temperature at preset level, with the addition of a thermal cut-off and overheat protection.
• Features hard-wearing feet to allow for maximum stability.
• Slimline, sturdy construction and high quality finish make this unit suitable for home, light industrial and office environments.
• Size (W x D x H): 620 x 224 x 380mm.
• Supplied with 3-pin plug.
Specifications
| Model No | CD2013 |
| Brand: | Sealey |
| Nett Weight: | 2.85kg |
| Power: | 750/1250/2000W |
| Size (W x D x H): | 620 x 224 x 380mm |
| Supply: | 230V |
| Timer: | No |
| Turbo Fan: | No |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey 25m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR25
Regular price £68.65 GBPRegular priceUnit price / per£95.94 GBPSale price £68.65 GBPReduced -
Sealey 50m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR50
Regular price £114.44 GBPRegular priceUnit price / per£149.94 GBPSale price £114.44 GBPReduced
