1
/
of
10
Sealey Convector Heater with Turbo, Timer & Thermostat 2000W/230V CD2005TT
Sealey Convector Heater with Turbo, Timer & Thermostat 2000W/230V CD2005TT
Regular price
£59.33 GBP
Regular price
£80.34 GBP
Sale price
£59.33 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Electric convector heater features built-in turbo fan for accelerated heating. Three heat settings of 750/1250/2000W for gradual control of heating elements. Rotary controlled room thermostat maintains ambient temperature at preset level. Features 24 hour timer allowing the user to programme the time and duration the heater is operated. Slimline sturdy construction and high quality finish make this unit suitable for home, light industrial and office environments. Supplied with 3-pin plug. Tip-Over Protection reduces risk of accidents by automatically improving stability during use.
• Electric convector heater features built-in turbo fan for accelerated heating.
• Three heat settings of 750/1250/2000W for gradual control of heating elements.
• Tip-Over Protection reduces risk of accidents by automatically improving stability during use.
• Rotary controlled room thermostat maintains ambient temperature at preset level.
• Features 24 hour timer allowing the user to programme the time and duration the heater is operated.
• Slimline sturdy construction and high quality finish make this unit suitable for home, light industrial and office environments.
• Supplied with 3-pin plug.
• Size (W x D x H inc. feet): 595 x 200 x 420mm.
Specifications
| Model No | CD2005TT |
| Brand: | Sealey |
| Nett Weight: | 2.9kg |
| Power: | 750/1250/2000W |
| Size (W x D x H): | 595 x 200 x 420mm |
| Supply: | 230V |
| Timer: | Yes |
| Turbo Fan: | Yes |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey 25m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR25
Regular price £68.65 GBPRegular priceUnit price / per£95.94 GBPSale price £68.65 GBPReduced -
Sealey 50m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR50
Regular price £114.44 GBPRegular priceUnit price / per£149.94 GBPSale price £114.44 GBPReduced
