1
/
of
8
Sealey Convector Heater with 3 Heat Settings Thermostat 2000W/230V CD2005
Sealey Convector Heater with 3 Heat Settings Thermostat 2000W/230V CD2005
Regular price
£52.34 GBP
Regular price
£56.34 GBP
Sale price
£52.34 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Three heat settings of 750/1250/2000W for gradual control of heating elements. Rotary controlled room thermostat maintains ambient temperature at preset level. Slimline sturdy construction and high quality finish make this unit suitable for home, light industrial and office environments. Supplied with 3-pin plug. Tip-Over Protection reduces risk of accidents by automatically improving stability during use.
• Three heat settings of 750/1250/2000W for gradual control of heating elements.
• Rotary controlled room thermostat maintains ambient temperature at preset level.
• Tip-Over Protection reduces risk of accidents by automatically improving stability during use.
• Slimline sturdy construction and high quality finish make this unit suitable for home, light industrial and office environments.
• Size (W x D x H): 595 x 200 x 420mm.
• Weight: 2.8kg.
• Supplied with 3-pin plug.
Specifications
| Model No | CD2005 |
| Brand: | Sealey |
| Nett Weight: | 2.5kg |
| Power: | 750/1250/2000W |
| Size (W x D x H): | 595mm x 200mm x 420mm |
| Supply: | 230V |
| Timer: | No |
| Turbo Fan: | No |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey 25m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR25
Regular price £68.65 GBPRegular priceUnit price / per£95.94 GBPSale price £68.65 GBPReduced -
Sealey 50m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR50
Regular price £114.44 GBPRegular priceUnit price / per£149.94 GBPSale price £114.44 GBPReduced
