1
/
of
10
Viking Long Reach/Low Profile Air Operated Telescopic Jack 10-40 Tonne YAJ10-40LELR
Viking Long Reach/Low Profile Air Operated Telescopic Jack 10-40 Tonne YAJ10-40LELR
Regular price
£1,789.50 GBP
Regular price
£2,159.94 GBP
Sale price
£1,789.50 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Ideal for workshop or roadside use, this jack takes the effort out of lifting heavy plant, tractors and commercial vehicles. For extra safety, features dead man’s handle which also aids controlled lowering speed. Supplied with 45/75mm extensions that close the gap between the saddle of the jack and the jacking point. See chart for detailed specification.
• HEAVY-DUTY HYDRAULICS - powerful and reliable this 3-stage jack is ideal for workshop or roadside use.
• AIR OPERATED - takes the effort out of lifting heavy plant, tractors and commercial vehicles.
• ACCESSORIES INCLUDED - supplied with 45mm and 75mm extensions.
• LOW ENTRY/LONG REACH - easier access to hard to reach jacking points.
• MAXIMUM CAPACITY - 40 Tonne.
• 3 Year Guarantee*.
Specifications
| Model No | YAJ10-40LELR |
| Air Consumption: | 11.5cfm |
| Brand: | Viking |
| Capacity: | 40 Tonne |
| Chassis Length: | 830mm |
| Extensions: | 45/75mm |
| Maximum Height (inc. Extension)/Capacity-Stage 1 (mm/tonne): | 302/40 |
| Maximum Height (inc. Extension)/Capacity-Stage 2 (mm/tonne): | 347/20 |
| Maximum Height (inc. Extension)/Capacity-Stage 3 (mm/tonne): | 396/10 |
| Maximum Length: | 2210mm |
| Minimum Saddle Height: | 130mm |
| Nett Weight: | 54kg |
| Overall Width: | 282mm |
| Piston Stroke: | 159mm |
| Screw Extension: | N/A |
| Width without Wheels: | 179mm |
| Working Pressure: | 116-174psi |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
Share

You may also like
-
Premier Breaker Bar 3/4"Sq Drive 1000mm AK7312
Regular price £95.41 GBPRegular priceUnit price / per£131.94 GBPSale price £95.41 GBPReduced -
Premier Axle Stands (Pair) 20 Tonne Capacity per Stand AS20
Regular price £266.46 GBPRegular priceUnit price / per£299.94 GBPSale price £266.46 GBPReduced -
Premier Twin Hammer Air Impact Wrench 3/4"Sq Drive SA604
Regular price £441.53 GBPRegular priceUnit price / per£515.94 GBPSale price £441.53 GBPReduced -
Sealey Low Level Creeper, Seat & Kneeler SCR85
Regular price £78.29 GBPRegular priceUnit price / per£95.94 GBPSale price £78.29 GBPReduced -
Sealey Rubber Wheel Chocks - Pair WC02
Regular price £39.32 GBPRegular priceUnit price / per£47.94 GBPSale price £39.32 GBPReduced




