1
/
of
8
Premier Axle Stands (Pair) 20 Tonne Capacity per Stand AS20
Premier Axle Stands (Pair) 20 Tonne Capacity per Stand AS20
Regular price
£266.46 GBP
Regular price
£299.94 GBP
Sale price
£266.46 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Heavy-duty axle stands with steel frame and large base plates with welded construction.
• Heavy-duty 20 Tonne axle stands with sturdy, welded steel construction for superior safety and strength.
• Large crutch for good load distribution.
• Supplied with captive pin load support.
• Ideal for use with 20 Tonne air jacks.
• Sold in pairs.
• 3 Year Guarantee*.
Specifications
| Model No | AS20 |
| Brand: | Premier |
| Capacity Each: | 20 Tonne |
| Capacity Pair: | 40 Tonne |
| Maximum Working Height: | 485mm |
| Minimum Working Height: | 332mm |
| Nett Weight: | 27.6kg |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Rubber Wheel Chock 3.8kg - Single WC03
Regular price £30.43 GBPRegular priceUnit price / per£35.94 GBPSale price £30.43 GBPReduced -
Sealey Heavy-Duty Steel Wheel Chocks 4kg - Pair WC05
Regular price £107.28 GBPRegular priceUnit price / per£136.74 GBPSale price £107.28 GBPReduced
