1
/
of
7
Sealey Ceramic Heater 1.4/2.8kW 230V CH30
Sealey Ceramic Heater 1.4/2.8kW 230V CH30
Regular price
£221.44 GBP
Regular price
£263.94 GBP
Sale price
£221.44 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
More stock due 1st July 2026
Couldn't load pickup availability
More stock due 1st July 2026

Powder coated metal construction with two ceramic heating elements providing instant heat when required. Adjustable thermostat control (15°C-45°C). Soft-touch control panel with LED display. Six programmable heat settings with shut-off timer function. Equipped with a tilt cut-out switch for added safety. Ideal for workshops and garages. Features chemically polished reflectors to provide maximum heat emission. Fitted with sturdy frame and carry handle. Supplied with cable and 3-pin plug.
• TWO CEREAMIC HEATING ELEMENTS – Provides instant heat when required.
• ADJUSTABLE THERMOSTAT CONTROL – Easily adjust temperature (15°C-45°C).
• LED DISPLAY – With soft touch control panel for easy viewing and adjustment as required.
• TIMER – Six programmable heat settings with shut-off timer function.
• FEATURES TILT CUT-OUT SWITCH – For added safety.
• CHEMICALLY POLISHED REFLECTORS – Provides maximum heat emission with 2.8kW of power.
• FITTED WITH CARRY HANDLE – Sturdy frame with carry handle for easy transportation, ideal for use in workshops and garages.
Specifications
| Model No | CH30 |
| Brand: | Sealey |
| Dimensions (W x D x H): | 395 x 387 x 668mm |
| Nett Weight: | 7.8kg |
| Power: | 1400/2800W |
| Supply: | 230V - 13A |
Documents
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey 50m Heavy-Duty Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V CR25025
Regular price £218.36 GBPRegular priceUnit price / per£281.94 GBPSale price £218.36 GBPReduced -
Sealey 50m Heavy-Duty Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V CR50/1.5
Regular price £126.46 GBPRegular priceUnit price / per£167.94 GBPSale price £126.46 GBPReduced -
Worksafe® Safety Spectacles with EVA Padding - Anti-Glare Lens SSP69
Regular price £8.34 GBPRegular priceUnit price / per£12.54 GBPSale price £8.34 GBPReduced

