1
/
of
2
Sealey 2.5m Chain Block 0.5 Tonne CB500E
Sealey 2.5m Chain Block 0.5 Tonne CB500E
Regular price
£88.02 GBP
Regular price
£91.14 GBP
Sale price
£88.02 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Fitted with heat treated and ground gearing. Mechanical load brake for extra safety. All chains are manufactured from hardened alloy material and load hooks feature safety latches. Compact gear housing allows use where headroom is limited.
• HEAVY-DUTY GEARING - Fitted with heat treated and ground gearing.
• LOAD BRAKE - Mechanical load brake for extra safety.
• HARDENED CHAINS - All chains are manufactured from hardened alloy material
• SAFETY HOOKS - Load hooks feature safety latches.
• REDUCED SIZE GEAR HOUSING - Compact gear housing allows use where headroom is limited.
Specifications
| Model No | CB500E |
| Brand: | Sealey |
| Capacity: | 500kg |
| Chain Falls: | 1 |
| Head Room: | 280mm |
| Load Chain Diameter: | Ø6mm |
| Maximum Hook Capacity Ø: | 24mm |
| Nett Weight: | 8.7kg |
| Pulling Effort: | 161N |
| Safe Working Load: | 500kg |
| Standard Lift: | 2.5m |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
ReducedSealey Beam Clamp 1 Tonne BC1000
Regular price £60.18 GBPRegular priceUnit price / per£65.94 GBPSale price £60.18 GBPReduced -
Sealey Load Sling Adjuster with Ball-Bearings 680kg Capacity LS501
Regular price £87.78 GBPRegular priceUnit price / per£86.34 GBPSale price £87.78 GBP -
Sealey Plain Trolley 0.5 Tonne PT500
Regular price £81.40 GBPRegular priceUnit price / per£83.94 GBPSale price £81.40 GBPReduced -
Sealey Portable Lifting Adjustable Gantry Frame 0.5 Tonne SG500
Regular price £615.77 GBPRegular priceUnit price / per£743.94 GBPSale price £615.77 GBPReduced -
Worksafe® Rigger's Gloves - Pair SSP12
Regular price £5.82 GBPRegular priceUnit price / per£5.82 GBPSale price £5.82 GBP


