1
/
of
12
Sealey Digital Battery & Alternator/Starter Tester with Printer 12V BT2012
Sealey Digital Battery & Alternator/Starter Tester with Printer 12V BT2012
Regular price
$273.00 USD
Regular price
$359.00 USD
Sale price
$273.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Offers a full diagnosis of the vehicle battery, starter motor and alternator in seconds. The tester will work on batteries with as little as 1.5V of residual charge. Supports 12V batteries including standard Lead-Acid, VRLA, GEL plus AGM and EFB found on all Start/Stop vehicles. Large LCD shows charging and starting system status and returns decision-making information in seconds, with the facility to print the results. Fitted with a heavy-duty rubber cover for better grip.
• SIMPLE TO USE - Offers a full diagnosis of the vehicle battery, starter motor and alternator in seconds. The tester will work on batteries with as little as 1.5V of residual charge.
• PROFESSIONAL TOOL - Supports 12V batteries including standard Lead-Acid, VRLA, GEL plus AGM and EFB found on all Start/Stop vehicles.
• LARGE LCD - Shows charging and starting system status and returns decision-making information in seconds, with the facility to print the results.
• ROBUST - Fitted with a heavy-duty rubber cover for better grip.
Specifications
| Model No | BT2012 |
| Battery: | 1 x 9V (not included) |
| Brand: | Sealey |
| Charging System Capability: | 12V |
| Consumable Parts: | BT2012.V2-01 - Printing Roll for BT2012.V2 Pack of 2 |
| Minimum Power Requirement: | 1.5V |
| Nett Weight: | 1.00kg |
| Note: | *CCA - Cold Cranking Amps |
| Rated Battery Voltage: | 12V |
| Rating Systems: | DIN, EN, IEC, SAE |
| Test Ranges: | 50-1400 CCA*, 50-800 CCA* DIN, 50-1400 CCA* EN, 50-800 CCA* IEC, 50-1400 CCA* SAE, By Battery Type JIS |
| Voltage Range: | 1.5-17V |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey 4-Way Battery Post & Terminal Cleaner AK418
Regular price $15.00 USDRegular priceUnit price / per$14.00 USDSale price $15.00 USD -
Sealey Battery Terminal Puller AK419
Regular price $11.00 USDRegular priceUnit price / per$15.00 USDSale price $11.00 USDReduced -
Sealey Printing Roll for BT2003 & BT2014 - Pack of 2 BT2003.V2-01
Regular price $16.00 USDRegular priceUnit price / per$16.00 USDSale price $16.00 USD -
ReducedSealey Battery Carrier BT91/9
Regular price $28.00 USDRegular priceUnit price / per$29.00 USDSale price $28.00 USDReduced -
Sealey Heat Shrink Tubing Assortment 100mm 95pc - Black HST100B
Regular price $17.00 USDRegular priceUnit price / per$18.00 USDSale price $17.00 USDReduced -
Sealey Power Scope Automotive Probe 0-30V PP100
Regular price $194.00 USDRegular priceUnit price / per$249.00 USDSale price $194.00 USDReduced -
Sealey Battery Terminal Protector 500ml SCS015S
Regular price $18.00 USDRegular priceUnit price / per$18.00 USDSale price $18.00 USD -
Sealey Alternator Freewheel Pulley Removal Set 6pc SX400
Regular price $44.00 USDRegular priceUnit price / per$51.00 USDSale price $44.00 USDReduced -
Sealey EOBD Diagnostic Socket Memory Safe VS2072
Regular price $44.00 USDRegular priceUnit price / per$51.00 USDSale price $44.00 USDReduced -
Sealey Heavy-Duty Wiper Arm Puller VS807
Regular price $30.00 USDRegular priceUnit price / per$36.00 USDSale price $30.00 USDReduced







