1
/
of
10
Sealey Digital Battery & Alternator Tester 12V BT105
Sealey Digital Battery & Alternator Tester 12V BT105
Regular price
$131.00 USD
Regular price
$152.00 USD
Sale price
$131.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Compact device which accurately tests battery, cranking and alternator. Just key in the battery rating from the top of the battery and results are displayed on an LCD screen. Includes a facility to print results via PC. No internal battery and will test batteries with a residual charge of just 8V. Supplied with PC software and instruction manual in storage pouch.
• Compact device which accurately tests battery, cranking and alternator.
• No heat, no sparks and no misdiagnosis.
• Just key in the battery rating from the top of the battery and results are displayed on LCD screen.
• Includes a facility to print results via PC.
• No internal battery and will test batteries with a residual charge of just 8V.
• Supplied with PC software and instruction manual in storage pouch.
Specifications
| Model No | BT105 |
| Brand: | Sealey |
| Charging System Capability: | 12V |
| Languages: | English, Danish, Norwegian, Polish, Romanian |
| Minimum Power Requirement: | 8V |
| Nett Weight: | 0.35kg |
| Note: | *CCA - Cold Cranking Amps |
| PC Compatibility: | Windows 7, 8, 10 |
| Rated Battery Voltage: | 12V |
| Rating Systems: | CCA, BCI, CA, DIN, EN, GB, IEC, MCA, SAE |
| Test Ranges: | 100-2000 CCA* CCA, 100-2000 CCA* BCI, 100-2000 CCA* CA, 100-1400 CCA* DIN, 100-2000 CCA* EN, 100-1400 CCA* GB, 100-1400 CCA* IEC, 100-2000 CCA* MCA, 100-2000 CCA* SAE, By Battery Type JIS |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Battery Fluid Filler/Remover AK4124
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$11.00 USDSale price $12.00 USD -
Sealey 4-Way Battery Post & Terminal Cleaner AK418
Regular price $15.00 USDRegular priceUnit price / per$14.00 USDSale price $15.00 USD -
Sealey Polarity Free Professional Battery Drop Tester 6/12V BT91/7PF
Regular price $73.00 USDRegular priceUnit price / per$100.00 USDSale price $73.00 USDReduced -
ReducedSealey Battery Carrier BT91/9
Regular price $28.00 USDRegular priceUnit price / per$29.00 USDSale price $28.00 USDReduced



