1
/
of
7
Sealey Universal CVJ Boot Clamp Kit BSL102
Sealey Universal CVJ Boot Clamp Kit BSL102
Regular price
£100.43 GBP
Regular price
£119.94 GBP
Sale price
£100.43 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Fast and simple-to-use. Kit includes 55m high quality stainless steel banding with a tensile strength of 420N/mm². The dispenser case also houses 150pc* clamp sets and unique pliers with integrated cutters and band tensioner. Never be caught without the right sized boot clamp again.
• Fast and simple-to-use.
• Kit includes 55m high quality stainless steel banding with a tensile strength of 420N/mm².
• The dispenser case also houses 150pc* clamp sets and unique pliers with integrated cutters and band tensioner.
• Never be caught without the right sized boot clamp again.
Specifications
| Model No | BSL102 |
| Band Length: | 55m |
| Band Size: | 5.5 x 0.4mm |
| Brand: | Sealey |
| Clamps/Buckles: | 150pc* |
| Nett Weight: | 1.45kg |
| Note: | *Approximate |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Universal Stretch CVJ Boot 56-116mm CV96
Regular price £9.02 GBPRegular priceUnit price / per£13.14 GBPSale price £9.02 GBPReduced -
Sealey Alloy Wheel Impact Socket Set 1/2"Sq Drive 4pc SX030
Regular price £40.24 GBPRegular priceUnit price / per£59.94 GBPSale price £40.24 GBPReduced -
Sealey Impact Hub Nut Socket Set 1/2"Sq Drive 5pc SX050
Regular price £64.09 GBPRegular priceUnit price / per£89.94 GBPSale price £64.09 GBPReduced -
Sealey Magnetic Workshop Wing Cover VS855
Regular price £43.12 GBPRegular priceUnit price / per£57.54 GBPSale price £43.12 GBPReduced


