1
/
of
2
Sealey 150mm Bench Grinder & Wire Wheel Combination with Worklight 250W/230V BG150XWL
Sealey 150mm Bench Grinder & Wire Wheel Combination with Worklight 250W/230V BG150XWL
Regular price
£131.08 GBP
Regular price
£137.94 GBP
Sale price
£131.08 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Induction motor drive suitable for general use. Fitted with stone guards, adjustable eye shields and spark arrestors. Includes water tray for cooling hot materials. Features built-in wheel dresser for cleaning, sharpening and truing grinding wheel surfaces. Pivoting work light for added visibility in poorly illuminated areas. Supplied with one coarse aluminous oxide stone and one wire wheel for general workshop grinding, sharpening and descaling work.
• 250W/230V Induction motor drive for general use.
• Fitted with stone guards, adjustable eye shields and spark arrestors.
• Includes water tray for cooling hot materials.
• Features built-in wheel dresser for cleaning, sharpening and truing grinding wheel surfaces.
• Pivoting worklight for added visibility in poorly illuminated areas.
• Supplied with one coarse aluminous oxide stone and one wire wheel for general workshop grinding, sharpening and descaling work.
Specifications
| Model No | BG150XWL |
| Brand: | Sealey |
| Nett Weight: | 8.6kg |
| Supplied with: | Stone, Wire Wheel |
| Motor Power: | 250W |
| Supply: | 230V |
| Axle Diameter: | Ø13mm |
| No-Load Speed: | 2850rpm |
| Work Light: | Yes |
| Weight: | 8.6kg |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Grinding Wheel Dresser BG1
Regular price £14.08 GBPRegular priceUnit price / per£15.54 GBPSale price £14.08 GBPReduced -
Sealey 150 x 20mm Grinding Stone 32(13)mm Bore - A60P Fine BG150/15
Regular price £11.57 GBPRegular priceUnit price / per£15.54 GBPSale price £11.57 GBPReduced -
Sealey 150 x 20mm Grinding Stone 32(13)mm Bore - A36Q Coarse BG150/16
Regular price £17.28 GBPRegular priceUnit price / per£15.54 GBPSale price £17.28 GBP -
Sealey Diamond Grinding Wheel Dresser BG2
Regular price £15.97 GBPRegular priceUnit price / per£16.74 GBPSale price £15.97 GBPReduced -
ReducedSealey Bench Grinder Stand BGST
Regular price £103.68 GBPRegular priceUnit price / per£119.94 GBPSale price £103.68 GBPReduced -
Sealey Bench Grinder Stand SM57/ST
Regular price £153.36 GBPRegular priceUnit price / per£179.94 GBPSale price £153.36 GBPReduced -
Worksafe® Safety Goggles with Detachable Face Shield SSP76
Regular price £23.94 GBPRegular priceUnit price / per£35.94 GBPSale price £23.94 GBPReduced





