1
/
of
8
Sealey 150mm Bench Grinder 370W/230V BG150XL/96
Sealey 150mm Bench Grinder 370W/230V BG150XL/96
Regular price
£131.08 GBP
Regular price
£137.94 GBP
Sale price
£131.08 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Fitted with copper wound induction motor drive. Suitable for general workshop grinding and sharpening use. Two aluminous oxide grinding stones, coarse and fine. Fitted with stone guards and spark arrestors. Eye shields included. Supplied with 3-pin plug.
• Fitted with copper wound induction motor drive.
• Suitable for general workshop grinding and sharpening use.
• Two aluminous oxide grinding stones, coarse and fine.
• Fitted with stone guards and spark arrestors.
• Eye shields included.
• Supplied with 3-pin plug.
Specifications
| Model No | BG150XL/96 |
| Brand: | Sealey |
| Nett Weight: | 10.5kg |
| Supplied with: | Stones (x2) |
| Motor Power: | 370W |
| Supply: | 230V |
| Axle Diameter: | Ø13mm |
| No-Load Speed: | 2850rpm |
| Weight: | 10.5kg |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Grinding Wheel Dresser BG1
Regular price £14.08 GBPRegular priceUnit price / per£15.54 GBPSale price £14.08 GBPReduced -
Sealey 150 x 20mm Grinding Stone 32(13)mm Bore - A60P Fine BG150/15
Regular price £11.57 GBPRegular priceUnit price / per£15.54 GBPSale price £11.57 GBPReduced -
Sealey 150 x 20mm Grinding Stone 32(13)mm Bore - A36Q Coarse BG150/16
Regular price £17.28 GBPRegular priceUnit price / per£15.54 GBPSale price £17.28 GBP -
Sealey Diamond Grinding Wheel Dresser BG2
Regular price £15.97 GBPRegular priceUnit price / per£16.74 GBPSale price £15.97 GBPReduced -
ReducedSealey Bench Grinder Stand BGST
Regular price £103.68 GBPRegular priceUnit price / per£119.94 GBPSale price £103.68 GBPReduced -
Sealey Bench Grinder Stand SM57/ST
Regular price £153.36 GBPRegular priceUnit price / per£179.94 GBPSale price £153.36 GBPReduced -
Worksafe® Safety Goggles with Detachable Face Shield SSP76
Regular price £23.94 GBPRegular priceUnit price / per£35.94 GBPSale price £23.94 GBPReduced





