1
/
of
12
Sealey 25m Cable Reel with Thermal Trip & RCD Plug 4 x 230V BCR25RCD
Sealey 25m Cable Reel with Thermal Trip & RCD Plug 4 x 230V BCR25RCD
Regular price
£69.90 GBP
Regular price
£116.34 GBP
Sale price
£69.90 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

A comprehensive range to meet the different requirements of the workshop, site, office or home environments. All models manufactured to comply with the latest BS standards. Three or four outlets fitted dependent on model, incorporating a thermal trip which cuts supply if cable becomes overloaded.
• Heavy-duty cable reel manufactured to EU standards and fitted with Residual Current Detector to shut-off power supply in the event of an earth leakage detection.
• Approved to BS 7071:1992.
• The RCD device greatly reduces the risk of electrocution and protects all appliances that are plugged into the cable reel.
• Particularly recommended for use with pressure washers, water pumps, hedge trimmers and all workshop power tools.
• 25m 3 x 1.25mm² PVC cable.
• 4 x 230V Power sockets.
Specifications
| Model No | BCR25RCD |
| Brand: | Sealey |
| Cable Section: | 3 x 1.25mm² |
| Cable Type: | PVC |
| Capacity Unwound: | 3120W |
| Capacity Wound: | 960W |
| Length: | 25m |
| Nett Weight: | 3.47kg |
| Sockets: | 4 |
| Supply: | 230V |
| Thermal Trip: | Yes |
Share

You may also like
-
Worksafe® Hi-Vis Yellow Waistcoat - Large 9804L
Regular price £5.10 GBPRegular priceUnit price / per£5.10 GBPSale price £5.10 GBP -
Premier Non-Contact Voltage Detector 80-1000V AK1998
Regular price £23.09 GBPRegular priceUnit price / per£26.94 GBPSale price £23.09 GBPReduced -
Sealey 25m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V - Hi-Vis Green BCR25G
Regular price £74.99 GBPRegular priceUnit price / per£95.94 GBPSale price £74.99 GBPReduced -
Sealey 180mm Lightweight Variable Speed Rotary Polisher 1100W/230V ER1700P
Regular price £83.36 GBPRegular priceUnit price / per£137.94 GBPSale price £83.36 GBPReduced -
Sealey RCD Safety Adaptor 230V RCD981
Regular price £24.67 GBPRegular priceUnit price / per£28.74 GBPSale price £24.67 GBPReduced -

Sealey Diamond Grip Extra-Thick Nitrile Powder-Free Gloves, Black, Large - Pack of 50 SSP57L
Regular price £17.27 GBPRegular priceUnit price / per£23.94 GBPSale price £17.27 GBPReduced




