1
/
of
0
Sealey 25m Box Type Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR25CB
Sealey 25m Box Type Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR25CB
Regular price
£59.36 GBP
Regular price
£83.94 GBP
Sale price
£59.36 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
PROMOTION SALE!

Cassette style reel with 4 x 230V power sockets. Features thermal overload protection and built-in carry handle. Fitted with 3-pin plug.
• 25m x 1.25mm² Cable.
• Cassette style reel with 4 x 230V power sockets.
• Features thermal overload protection and built-in carry handle.
• Fitted with 3-pin plug.
Specifications
| Model No | BCR25CB |
| Brand: | Sealey |
| Cable Section: | 3 x 1.25mm² |
| Cable Type: | PVC |
| Capacity Unwound: | 3120W |
| Capacity Wound: | 1200W |
| Length: | 25m |
| Nett Weight: | 3.11kg |
| Sockets: | 4 |
| Supply: | 230V |
| Thermal Trip: | Yes |
Share
You may also like
-
Worksafe® Hi-Vis Yellow Waistcoat - Large 9804L
Regular price £5.10 GBPRegular priceUnit price / per£5.10 GBPSale price £5.10 GBP -
Sealey Heavy-Duty Mobile Storage System Set 3pc AP890
Regular price £189.16 GBPRegular priceUnit price / per£227.94 GBPSale price £189.16 GBPReduced -
Sealey 25m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR25
Regular price £68.65 GBPRegular priceUnit price / per£95.94 GBPSale price £68.65 GBPReduced -
Sealey 180mm Lightweight Variable Speed Rotary Polisher 1100W/230V ER1700P
Regular price £83.36 GBPRegular priceUnit price / per£137.94 GBPSale price £83.36 GBPReduced -
Sealey RCD Safety Adaptor 230V RCD981
Regular price £24.67 GBPRegular priceUnit price / per£28.74 GBPSale price £24.67 GBPReduced -

Sealey Diamond Grip Extra-Thick Nitrile Powder-Free Gloves, Black, Large - Pack of 50 SSP57L
Regular price £17.27 GBPRegular priceUnit price / per£23.94 GBPSale price £17.27 GBPReduced



