1
/
of
0
Sealey 15m Box Type Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR15CB
Sealey 15m Box Type Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR15CB
Regular price
£44.57 GBP
Regular price
£58.74 GBP
Sale price
£44.57 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
PROMOTION SALE!

Cassette style reel with 4 x 230V power sockets. Features thermal overload protection and built-in carry handle. Fitted with 3-pin plug.
• 15m x 1.25mm² Cable.
• Cassette style reel with 4 x 230V power sockets.
• Features thermal overload protection and built-in carry handle.
• Fitted with 3-pin plug.
Specifications
| Model No | BCR15CB |
| Brand: | Sealey |
| Cable Section: | 3 x 1.25mm² |
| Cable Type: | PVC |
| Capacity Unwound: | 3120W |
| Capacity Wound: | 1200W |
| Length: | 15m |
| Nett Weight: | 2.16kg |
| Sockets: | 4 |
| Supply: | 230V |
| Thermal Trip: | Yes |
Share
You may also like
-
Sealey Heavy-Duty Mobile Storage System Set 3pc AP890
Regular price £189.16 GBPRegular priceUnit price / per£227.94 GBPSale price £189.16 GBPReduced -
Sealey 15m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V - Hi-Vis Green BCR153TG
Regular price £55.57 GBPRegular priceUnit price / per£70.74 GBPSale price £55.57 GBPReduced -
Sealey 180mm Lightweight Variable Speed Rotary Polisher 1100W/230V ER1700P
Regular price £83.36 GBPRegular priceUnit price / per£137.94 GBPSale price £83.36 GBPReduced -
Sealey RCD Safety Adaptor 230V RCD981
Regular price £24.67 GBPRegular priceUnit price / per£28.74 GBPSale price £24.67 GBPReduced -

Sealey Diamond Grip Extra-Thick Nitrile Powder-Free Gloves, Black, Large - Pack of 50 SSP57L
Regular price £17.27 GBPRegular priceUnit price / per£23.94 GBPSale price £17.27 GBPReduced




