1
/
of
2
Sealey All Steel Vice 300mm ASV300
Sealey All Steel Vice 300mm ASV300
Regular price
£459.52 GBP
Regular price
£539.94 GBP
Sale price
£459.52 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Bench mounting, heavy-duty steel vices suitable for workshop, garage and machine shop use. Fixed base directly mounts onto workbench and a swivel adaptor plate is available as an optional extra for models up to 200mm. All models in this series feature an anvil. 5 Year guarantee* against breakage.
• Bench mounting, heavy-duty steel vice with anvil suitable for workshop, garage and machine shop use.
• Fixed base directly mounts onto workbench.
• 5 Year guarantee* against breakage.
Specifications
| Model No | ASV300 |
| Brand: | Sealey |
| Clamping Force kg/m²: | 5500 |
| Jaw Opening: | 300mm |
| Jaw Width: | 300mm |
| Nett Weight: | 32.8kg |
| Optional Accessories: | n/a |
| Overall Height: | 240mm |
| Throat Depth: | 120mm |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Worksafe® Sports Style Clear Safety Glasses with Adjustable Arms 9208
Regular price £8.94 GBPRegular priceUnit price / per£6.54 GBPSale price £8.94 GBP -
Premier GripMAX® Screwdriver Set 7pc - Red AK4321
Regular price £21.76 GBPRegular priceUnit price / per£29.94 GBPSale price £21.76 GBPReduced -
Premier High Leverage Plier Set 3pc AK8376
Regular price £33.28 GBPRegular priceUnit price / per£56.34 GBPSale price £33.28 GBPReduced -
Premier Machinist Hammer 500g MCH500
Regular price £17.16 GBPRegular priceUnit price / per£17.94 GBPSale price £17.16 GBPReduced -
Premier Light Palm Tactouch Mechanic's Gloves (9) - Large MG798L
Regular price £20.88 GBPRegular priceUnit price / per£29.94 GBPSale price £20.88 GBPReduced -
Sealey Soft Jaws for Vices 150mm VSJ150
Regular price £19.51 GBPRegular priceUnit price / per£25.14 GBPSale price £19.51 GBPReduced




