1
/
of
2
Sealey Step Ladder 7-Tread Aluminium - EN 131 ASL7
Sealey Step Ladder 7-Tread Aluminium - EN 131 ASL7
Regular price
£155.92 GBP
Regular price
£179.94 GBP
Sale price
£155.92 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

EN 131 Certified aluminium step ladders with 150kg capacity. Durable lightweight anodised aluminium alloy frame. 80mm Deep non-slip steps and 250mm wide platform with safety rail allow plenty of legroom for safe standing. Ribbed feet give full floor contact for extra stability.
• EN 131 Certified aluminium step ladders with 150kg capacity.
• Durable lightweight anodised aluminium alloy frame.
• 80mm Deep non-slip steps and 250mm wide platform with safety rail allow plenty of legroom for safe standing.
• Ribbed feet give full floor contact for extra stability.
Specifications
| Model No | ASL7 |
| Base Width: | 520mm |
| Brand: | Sealey |
| Maximum Capacity: | 150kg |
| Maximum Length in Use: | 2080mm |
| Maximum Reach Height: | 3230mm |
| Maximum Standing Height: | 1480mm |
| Nett Weight: | 7.3kg |
| Treads: | 7 |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Worksafe® Hi-Vis Yellow Waistcoat - Large 9804L
Regular price £5.10 GBPRegular priceUnit price / per£5.10 GBPSale price £5.10 GBP -
Sealey Heavy-Duty Mobile Storage System Set 3pc AP890
Regular price £189.16 GBPRegular priceUnit price / per£227.94 GBPSale price £189.16 GBPReduced -
Sealey Anti-Slip Ladder Mat ASLM1
Regular price £53.40 GBPRegular priceUnit price / per£57.54 GBPSale price £53.40 GBPReduced -
Sealey Industrial Step Ladder 8-Tread Aluminium - EN 131 AXL8
Regular price £276.66 GBPRegular priceUnit price / per£299.94 GBPSale price £276.66 GBPReduced -
Worksafe® Direct Vent Safety Goggles SSP1
Regular price £6.30 GBPRegular priceUnit price / per£6.30 GBPSale price £6.30 GBP


