1
/
of
9
Sealey 3-Tread Step Stool 150kg Capacity - EN 14183 ASL23
Sealey 3-Tread Step Stool 150kg Capacity - EN 14183 ASL23
Regular price
£82.78 GBP
Regular price
£95.94 GBP
Sale price
£82.78 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
PROMOTION SALE!

EN 14183 Tested steps with 150kg capacity. Tubular metal construction with composite feet for added stability. Features three large anti-slip treads. Foam-cushioned hand rail for added comfort. Also suitable as a stool. Folds flat for easy storage and transportation.
• EN 14183 Tested steps with 150kg capacity.
• Tubular metal construction with composite feet for added stability.
• Features three large anti-slip treads.
• Foam-cushioned hand rail for added comfort.
• Also suitable as a stool.
• Top Step Height: 710mm.
• Folds flat for easy storage and transportation.
Specifications
| Model No | ASL23 |
| Brand: | Sealey |
| Floor Area: | 640 x 480mm |
| Maximum Capacity: | 150kg |
| Nett Weight: | 6.77kg |
| Top Step Height: | 710mm |
| Treads: | 3 |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Premier Retractable Auto-Load Utility Knife AK8604
Regular price £17.50 GBPRegular priceUnit price / per£23.94 GBPSale price £17.50 GBPReduced -
Premier Auto-Retracting Safety Knife AK8631
Regular price £12.47 GBPRegular priceUnit price / per£20.34 GBPSale price £12.47 GBPReduced -
Sealey Anti-Slip Ladder Mat ASLM1
Regular price £53.40 GBPRegular priceUnit price / per£57.54 GBPSale price £53.40 GBPReduced -
Sealey Extra-Slim Solar Floodlight with Wall Bracket 16W SMD LED LED16S
Regular price £25.62 GBPRegular priceUnit price / per£31.14 GBPSale price £25.62 GBPReduced -
Sealey Heavy-Duty Flexi Tub 40L - Yellow SFT40Y
Regular price £18.28 GBPRegular priceUnit price / per£16.74 GBPSale price £18.28 GBP




