1
/
of
4
Sealey Aluminium 2-Tread Folding Platform - EN 131-4 APS2E
Sealey Aluminium 2-Tread Folding Platform - EN 131-4 APS2E
Regular price
£109.84 GBP
Regular price
£119.94 GBP
Sale price
£109.84 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Tested to EN 131-2/3/4 folding and portable aluminium platform with 150kg capacity. Large, ribbed non-slip platform and treads for safe and easy manoeuvrability. Durable aluminium alloy frame with ribbed feet provides extra stability. Safety locking catches on legs. Folds flat for easy storage and transportation.
• Folding and portable aluminium platform constructed to EN 131-2/3/4 with 150kg capacity.
• Large, ribbed non-slip platform and treads for safe and easy manoeuvrability.
• Durable aluminium alloy frame with ribbed feet provides extra stability.
• Safety locking catches on legs.
• Folds flat for easy storage and transportation.
• Platform Height: 605mm.
• Platform Size: 300 x 800mm.
Specifications
| Model No | APS2E |
| Brand: | Sealey |
| Dimensions (W x D x H): | 400 x 1250 x 605mm |
| Maximum Capacity: | 150kg |
| Nett Weight: | 5.6kg |
| Platform Size: | 300 x 800mm |
| Treads: | 2 |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Worksafe® Hi-Vis Yellow Waistcoat - Large 9804L
Regular price £5.10 GBPRegular priceUnit price / per£5.10 GBPSale price £5.10 GBP -
Sealey Anti-Slip Ladder Mat ASLM1
Regular price £53.40 GBPRegular priceUnit price / per£57.54 GBPSale price £53.40 GBPReduced -
Sealey Industrial Step Ladder 6-Tread Aluminium - EN 131 AXL6
Regular price £202.56 GBPRegular priceUnit price / per£239.94 GBPSale price £202.56 GBPReduced -
ReducedSealey Ladder Stabiliser LAD001
Regular price £139.72 GBPRegular priceUnit price / per£143.94 GBPSale price £139.72 GBPReduced -
Sealey Ladder Roof Rack Clamps SLC2
Regular price £40.48 GBPRegular priceUnit price / per£51.54 GBPSale price £40.48 GBPReduced -
Sealey Temporary Puncture Repair & Service Kit TST09
Regular price £16.73 GBPRegular priceUnit price / per£23.94 GBPSale price £16.73 GBPReduced




