1
/
of
4
Sealey Heavy-Duty Shelving Unit with 3 Beam Set 900kg Capacity Per Level APR2701
Sealey Heavy-Duty Shelving Unit with 3 Beam Set 900kg Capacity Per Level APR2701
Regular price
£263.47 GBP
Regular price
£347.94 GBP
Sale price
£263.47 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
PROMOTION SALE!

Shelving unit with upright frames and cross beams. 900kg Capacity per level. Designed for use with chipboard shelving (not included). Optional Safety Locking Pins - Pack of 12. Order Model No. APR/SH12. Optional Chipboard Panel Supports. Order Model No. APR/CPS602.
• Shelving unit with upright frames and cross beams.
• 900kg Capacity per level.
• Designed for use with chipboard shelving (not included).
• Size (W x D x H): 1150 x 600 x 2000mm.
• Comprising: APR602 (x2), APRB1152 (x3).
• Optional Safety Locking Pins - Pack of 12. Order Model No. APR/SH12.
• Optional Chipboard Panel Supports. Order Model No. APR/CPS602.
(Display material not included)
Specifications
| Model No | APR2701 |
| Beam Width: | 1090mm |
| Brand: | Sealey |
| Capacity: | 2700kg |
| Nett Weight: | 38.76kg |
| Overall Size (W x D x H): | 1150 x 600 x 2000mm |
| Shelf Capacity: | 900kg |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Composite Stackable Storage Box with Lid 27L APB27
Regular price £30.58 GBPRegular priceUnit price / per£40.74 GBPSale price £30.58 GBPReduced -
Sealey Composite Stackable Storage Box with Lid 54L APB54
Regular price £38.02 GBPRegular priceUnit price / per£51.54 GBPSale price £38.02 GBPReduced -
Sealey Shelving Panel Support 545mm APR/CPS602
Regular price £14.94 GBPRegular priceUnit price / per£14.94 GBPSale price £14.94 GBP -
Sealey Safety Locking Pin - Pack of 12 APR/SH12
Regular price £11.88 GBPRegular priceUnit price / per£11.94 GBPSale price £11.88 GBPReduced -
Sealey Frame One End 2000 x 600mm APR602
Regular price £83.59 GBPRegular priceUnit price / per£95.94 GBPSale price £83.59 GBPReduced -
Sealey 1090mm Cross Beam 900kg Capacity - Pair APRB1152
Regular price £60.88 GBPRegular priceUnit price / per£71.94 GBPSale price £60.88 GBPReduced





