1
/
of
7
Sealey Multipurpose Storage Hook Kit 4pc APHKIT1
Sealey Multipurpose Storage Hook Kit 4pc APHKIT1
Regular price
£12.54 GBP
Regular price
£28.74 GBP
Sale price
£12.54 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
CLEARANCE SALE!

4-Piece multipurpose steel storage hook kit. Contains wall mountable hook rail with pre-drilled mounting holes and three multipurpose hooks. Ideal for use in a garage, shed or around the home to save space. Powder coated to prevent oxidisation. PVC Wrapped to avoid damage to tools and equipment. Easy to install and easy to relocate. Includes dual utility hook, double prong hook and large J hook. Each hook holds up to 20kg. Overall maximum load 110kg.
• 4-Piece multipurpose steel storage hook kit.
• Contains wall mountable hook rail with pre-drilled mounting holes and three multipurpose hooks.
• Ideal for use in a garage, shed or around the home to save space.
• Powder coated to prevent oxidisation.
• PVC Wrapped to avoid damage to tools and equipment.
• Easy to install and easy to relocate.
• Includes dual utility hook, double prong hook and large J hook.
• Each hook holds up to 20kg.
• Overall maximum load 110kg.
• Hook Rail Dimensions (W x D x H): 610 x 18 x 100mm.
• Hook Dimensions (W x D x H): Dual Utility Hook; 80 x 265 x 115mm, Double Prong Hook; 75 x 220 x 90mm, Large J-Hook; 77 x 182 x 230mm.
• Fixings not included.
Specifications
| Model No | APHKIT1 |
| Brand: | Sealey |
| Nett Weight: | 1.81kg |
| Fixing Hole: | Ø4.7mm |
| Hook Rail: | 610 x 18 x 100mm |
| Dual Utility Hook: | 80 x 265 x 115mm |
| Double Prong Hook: | 75 x 220 x 90mm |
| Large J-Hook: | 77 x 182 x 230mm |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Power Tool Storage Hook APH02
Regular price £4.72 GBPRegular priceUnit price / per£6.54 GBPSale price £4.72 GBPReduced -
Sealey Closed End Storage Hook APH07
Regular price £5.27 GBPRegular priceUnit price / per£6.30 GBPSale price £5.27 GBPReduced -
Sealey Stiff/Hard Bristle Yard Broom 13"(325mm) BM13H
Regular price £28.75 GBPRegular priceUnit price / per£34.74 GBPSale price £28.75 GBPReduced -
Sealey Water Hose 15m with Fittings GH15R/12
Regular price £27.82 GBPRegular priceUnit price / per£31.14 GBPSale price £27.82 GBPReduced



