1
/
of
7
Sealey Mobile Engine Repair Workbench AP1200MW
Sealey Mobile Engine Repair Workbench AP1200MW
Regular price
£459.64 GBP
Regular price
£575.94 GBP
Sale price
£459.64 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
PROMOTION SALE!

Sturdy steel construction with powder coated finish to prevent corrosion. Angled worktop to one drain point makes this ideal for working on engines, transmissions, gearboxes or hydraulic systems. All fluids drain into a removable polyethylene container. Features height-adjustable bottom shelf ideal for parts and tool storage, a lockable drawer and four swivel castors, two of which are locking.
• Sturdy steel construction with powder coated finish to prevent corrosion.
• Angled worktop to one drain point makes this ideal for working on engines, transmissions, gearboxes or hydraulic systems.
• All fluids drain into a removable polyethylene container.
• Features height-adjustable bottom shelf ideal for parts and tool storage, a lockable drawer and four swivel castors, two of which are locking.
• Size (W x D x H): 1200 x 640 x 872mm.
• Capacity: 250kg.
Specifications
| Model No | AP1200MW |
| Brand: | Sealey |
| Nett Weight: | 56.6kg |
| Specification (W x D x H): | |
| Overall Size: | 1200 x 640 x 872mm |
| Worktable Size: | 1195 x 635 x 10mm |
| Large Drawer (x1): | 340 x 430 x 130mm |
| Shelf Size: | 1110 x 460 x 30mm |
| Capacity: | 250kg |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Ribbed Workshop Matting 1000 x 2500mm MCR1025
Regular price £60.42 GBPRegular priceUnit price / per£71.94 GBPSale price £60.42 GBPReduced -
Sealey Interlocking EVA Foam Workshop Mat Set 1200 x 1800mm MIC1218
Regular price £30.07 GBPRegular priceUnit price / per£56.34 GBPSale price £30.07 GBPReduced -
Sealey Interlocking EVA Foam Workshop Mat Set with Hi-Vis Edges 1240 x 1825mm MIC1218Y3
Regular price £48.50 GBPRegular priceUnit price / per£59.94 GBPSale price £48.50 GBPReduced -
Sealey Anti-Fatigue Workshop Matting 1500 x 900mm MRM0915
Regular price £49.74 GBPRegular priceUnit price / per£59.94 GBPSale price £49.74 GBPReduced -
Worksafe® Safety Spectacles SSP29
Regular price £7.50 GBPRegular priceUnit price / per£7.50 GBPSale price £7.50 GBP -
Sealey Manual Vacuum Oil & Fluid Extractor Pump 6.5L TP69
Regular price £128.52 GBPRegular priceUnit price / per£149.94 GBPSale price £128.52 GBPReduced




