1
/
of
1
Sealey Digital External Micrometer 0-12.7mm(0-0.5") AK9638D
Sealey Digital External Micrometer 0-12.7mm(0-0.5") AK9638D
Regular price
£32.04 GBP
Regular price
£44.34 GBP
Sale price
£32.04 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Digital micrometer with spring loaded satin chrome pin. Easy-to-read LCD digital display with auto-off feature. Zero display in any position for relative and tolerance readings. Display switchable between Metric and Imperial units.
• Digital micrometer with spring loaded satin chrome pin.
• Easy-to-read LCD digital display with auto-off feature.
• Zero display in any position for relative and tolerance readings.
• Display switchable between Metric and Imperial units.
Specifications
| Model No | AK9638D |
| Accuracy: | ±0.03mm(0.001”) |
| Battery: | 1 x LR44 (supplied) |
| Brand: | Sealey |
| Graduation: | 0.01mm(0.0005") |
| Nett Weight: | 0.15kg |
| Range: | 0-12.7mm(0-0.5") |
Documents
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Premier Stainless Steel Digital Vernier Caliper 0-150mm(0-6") AK9621EV
Regular price £63.53 GBPRegular priceUnit price / per£77.94 GBPSale price £63.53 GBPReduced -

Sealey Diamond Grip Extra-Thick Nitrile Powder-Free Gloves, Black, Large - Pack of 50 SSP57L
Regular price £17.27 GBPRegular priceUnit price / per£23.94 GBPSale price £17.27 GBPReduced

