1
/
of
4
Sealey Cantilever Air Discharge Mobile Oil Drainer with Probes 80L AK462DX
Sealey Cantilever Air Discharge Mobile Oil Drainer with Probes 80L AK462DX
Regular price
£1,193.12 GBP
Regular price
£1,439.94 GBP
Sale price
£1,193.12 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Steel fabricated 80L reservoir with suction probes and air discharge. Unit features cantilever oil drain pan which is suitable for use either under a lift or on the forecourt. Drain pan utilises vacuum suction when in the down position and is fitted with a bogey wheel for easy manoeuvring. Fitted with oil level indicator tube and supplied with Mercedes adaptor plus a selection of probes.
• Steel fabricated 80L reservoir with suction probes and air discharge.
• Unit features cantilever oil drain pan which is suitable for use either under a lift or on the forecourt.
• Drain pan utilises vacuum suction when in the down position and is fitted with a bogey wheel for easy manoeuvring.
• Fitted with oil level indicator tube and supplied with Mercedes adaptor plus a selection of probes.
Specifications
| Model No | AK462DX |
| Air Discharge: | Yes |
| Air Inlet Size: | 1/4" |
| Brand: | Sealey |
| Capacity: | 80L |
| Collection Bowl Capacity (L): | 20L |
| Gravity Discharge: | No |
| Gravity Feed: | Yes |
| Maximum Height to Pan: | 1600mm |
| Maximum Inlet Pressure: | 8bar |
| Minimum Height to Pan: | 150mm |
| Nett Weight: | 48kg |
| Oil Discharge Pressure (bar): | 2-2.5bar |
| Pump Discharge: | No |
| Suction Probe: | Yes |
| Temperature Range: | <90°C |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Double End Oil Drain Plug Key Set 6pc AK658
Regular price £26.86 GBPRegular priceUnit price / per£39.54 GBPSale price £26.86 GBPReduced -
Sealey Oil Drain Plug Key Set 3/8"Sq Drive 21pc AK6586
Regular price £40.61 GBPRegular priceUnit price / per£56.34 GBPSale price £40.61 GBPReduced -
Sealey Pneumatic Oil Filter Crusher HFC08
Regular price £1,175.46 GBPRegular priceUnit price / per£1,379.94 GBPSale price £1,175.46 GBPReduced -
Worksafe® Safety Spectacles SSP29
Regular price £7.50 GBPRegular priceUnit price / per£7.50 GBPSale price £7.50 GBP -
Sealey Oil Filter Chain Wrench 60-105mm VS936
Regular price £50.36 GBPRegular priceUnit price / per£69.54 GBPSale price £50.36 GBPReduced


