1
/
of
17
Sealey Air Discharge Mobile Oil Drainer with Probes 90L AK459DX
Sealey Air Discharge Mobile Oil Drainer with Probes 90L AK459DX
Regular price
£665.14 GBP
Regular price
£839.94 GBP
Sale price
£665.14 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
90L reservoir with height-adjustable drain pan, fitted with grid filter. Gravity or suction feed reservoir with air discharge hose. Reservoir oil level indicator tube. Heavy-duty wheels and castors. 3x flexible probes, 1 copper probe and 2 connectors for VW and BMW vehicles.
• STURDY - Steel fabricated 90L reservoir.
• FILTRATION - Fitted with grid filter.
• SIMPLE - Gravity feed reservoir with air discharge hose.
• INCLUDES - Quick release oil dipstick probes, plus adaptors for BMW and VW, powered by venturi suction pump.
• CLEAR - Fitted with reservoir oil level indicator tube.
• DURABLE - Heavy-duty wheels and castors for easy mobility.
• ADJUSTABLE - Min./Max. Pan Height: 1300/1850mm.
• CONTENTS: Flexible probes (x3), 5 x 700mm, 6 x 700mm, 8 x 700mm; Copper Tube Probe 6 x 700mm; specialised connectors (x2) for VW and BMW vehicles.
Specifications
| Model No | AK459DX |
| Air Discharge: | Yes |
| Air Inlet Size: | 1/4" |
| Brand: | Sealey |
| Capacity: | 90L |
| Collection Bowl Capacity (L): | 11L |
| Gravity Discharge: | No |
| Gravity Feed: | Yes |
| Maximum Height to Pan: | 1850mm |
| Maximum Inlet Pressure: | 6-8bar |
| Minimum Height to Pan: | 1300mm |
| Nett Weight: | 29.6kg |
| Oil Discharge Pressure (bar): | 0.5bar |
| Pump Discharge: | No |
| Suction Probe: | Yes |
| Temperature Range: | <90°C |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Oil Filter Wrench 75-95mm Capacity AK6420
Regular price £13.08 GBPRegular priceUnit price / per£12.54 GBPSale price £13.08 GBP -
Sealey Double End Oil Drain Plug Key Set 6pc AK658
Regular price £26.86 GBPRegular priceUnit price / per£39.54 GBPSale price £26.86 GBPReduced -
Sealey Oil Drain Plug Key Set 3/8"Sq Drive 21pc AK6586
Regular price £40.61 GBPRegular priceUnit price / per£56.34 GBPSale price £40.61 GBPReduced -
Sealey Pneumatic Oil Filter Crusher HFC08
Regular price £1,175.46 GBPRegular priceUnit price / per£1,379.94 GBPSale price £1,175.46 GBPReduced -
Worksafe® Safety Spectacles SSP29
Regular price £7.50 GBPRegular priceUnit price / per£7.50 GBPSale price £7.50 GBP



