1
/
of
2
Sealey Medium-Arm Quick Release Threaded Nut Riveter AK3988
Sealey Medium-Arm Quick Release Threaded Nut Riveter AK3988
Regular price
£89.26 GBP
Regular price
£119.94 GBP
Sale price
£89.26 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Suitable for rivet nuts in aluminium, steel and stainless steel. Medium-arms provide effortless functionality and features pull through quick release mechanism.
• Suitable for rivet nuts in aluminium, steel and stainless steel.
• Medium-arms provide effortless functionality and features pull through quick release mechanism.
• Rivet Nut Sizes: M3 x 0.5, M4 x 0.7, M5 x 0.8, M6 x 1, M8 x 1.25, M10 x 1.5, M12 x 1.75mm.
Specifications
| Model No | AK3988 |
| Brand: | Sealey |
| Includes: | M3 x 0.5, M4 x 0.7, M5 x 0.8, M6 x 1, M8 x 1.25, M10 x 1.5, M12 x 1.75mm |
| Length: | 345mm |
| Nett Weight: | 1.08kg |
| Rivet Types: | Aluminium - Yes, Steel - Yes, Stainless Steel - Yes, Structural - No |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Black Anodised Rivet Assortment 200pc AB074BR
Regular price £21.53 GBPRegular priceUnit price / per£33.54 GBPSale price £21.53 GBPReduced -
Sealey Threaded Nut Riveting Kit AK393
Regular price £38.06 GBPRegular priceUnit price / per£44.34 GBPSale price £38.06 GBPReduced -
Sealey Short-Arm Threaded Nut Riveter AK3984
Regular price £51.86 GBPRegular priceUnit price / per£65.94 GBPSale price £51.86 GBPReduced -
Sealey Lazy Tongs Riveter AK39902
Regular price £45.35 GBPRegular priceUnit price / per£59.94 GBPSale price £45.35 GBPReduced -
ReducedSiegen Hand Riveter S0469
Regular price £14.54 GBPRegular priceUnit price / per£19.14 GBPSale price £14.54 GBPReduced



