1
/
of
9
Sealey Aluminium 4-Way Multipurpose Adjustable-Height Ladder - EN 131 AFPL2
Sealey Aluminium 4-Way Multipurpose Adjustable-Height Ladder - EN 131 AFPL2
Regular price
£275.34 GBP
Regular price
£323.94 GBP
Sale price
£275.34 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

EN 131 Certified 4-way, 4-section, aluminium ladder. Six robust auto-latching locking hinges allow for multi-positioning. Can be used as a platform, straight ladder, step ladder or offset ladder. Extra safety provided by 12 reinforced rungs and stabiliser feet. Fitted with extendable legs providing increased climbing height. Supplied with metal platform to use in platform/scaffold position.
• EN 131 Approved 4-way, 4-section, aluminium ladder.
• Six robust auto-latching locking hinges allow for multi-positioning.
• Can be used as a platform, straight ladder, step ladder or offset ladder.
• Extra safety provided by twelve reinforced rungs and stabiliser feet.
• Fitted with extendable legs providing increased climbing height.
• Supplied with metal platform for use as platform and scaffold ladder.
Specifications
| Model No | AFPL2 |
| Brand: | Sealey |
| Extension Ladder Height Minimum/Maximum: | 2480/3370mm |
| Folded Depth: | 340mm |
| Folded Height: | 910mm |
| Maximum Capacity: | 150kg |
| Nett Weight: | 14.5kg |
| Platform Height: | 650/910mm |
| Step Ladder Height Minimum/Maximum: | 1380/1645mm |
| Treads: | 12 |
| Width: | 730mm |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Worksafe® Hi-Vis Yellow Waistcoat - Large 9804L
Regular price £5.10 GBPRegular priceUnit price / per£5.10 GBPSale price £5.10 GBP -
Premier Retractable Auto-Load Utility Knife AK8604
Regular price £17.50 GBPRegular priceUnit price / per£23.94 GBPSale price £17.50 GBPReduced -
Sealey Anti-Slip Ladder Mat ASLM1
Regular price £53.40 GBPRegular priceUnit price / per£57.54 GBPSale price £53.40 GBPReduced -
ReducedSealey Ladder Stabiliser LAD001
Regular price £139.72 GBPRegular priceUnit price / per£143.94 GBPSale price £139.72 GBPReduced -
Sealey Ladder Roof Rack Clamps SLC2
Regular price £40.48 GBPRegular priceUnit price / per£51.54 GBPSale price £40.48 GBPReduced -

Sealey Diamond Grip Extra-Thick Nitrile Powder-Free Gloves, Black, Large - Pack of 50 SSP57L
Regular price £17.27 GBPRegular priceUnit price / per£23.94 GBPSale price £17.27 GBPReduced




