1
/
of
3
Sealey 100L Portable AdBlue® Tank 12V ADB100T
Sealey 100L Portable AdBlue® Tank 12V ADB100T
Regular price
£574.67 GBP
Regular price
£731.94 GBP
Sale price
£574.67 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
PROMOTION SALE!

Manufactured from HDPE for the safe transportation and dispensing of AdBlue® when supplying on site equipment. Supplied with a 12V electric pump, 4m electric cable and clamps, security valve and a 4m delivery hose with dispensing nozzle. Can be safely secured and transported on an ATV, pick-up truck or van, using grooves for tie down straps. Not suitable for petrol or diesel.
• Manufactured from HDPE for the safe transportation and dispensing of AdBlue® when supplying on site equipment.
• Supplied with a 12V electric pump, 4m electric cable and clamps, security valve and a 4m delivery hose with dispensing nozzle.
• Can be safely secured and transported on an ATV, pick-up truck or van, using grooves for tie down straps.
• Not suitable for petrol or diesel.
• Size (L x W x H): 900 x 500 x 480mm.
Specifications
| Model No | ADB100T |
| Brand: | Sealey |
| Capacity: | 100L |
| Current: | 15A |
| Flow Rate: | 20L/min |
| Nett Weight: | 12.56kg |
| Power: | 180W |
| Size (W x D x H): | 900 x 500 x 480mm |
| Voltage: | 12V |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey AdBlue® IBC Connector SEC ADB01
Regular price £43.54 GBPRegular priceUnit price / per£51.54 GBPSale price £43.54 GBPReduced -
Sealey AdBlue® Manual Delivery Nozzle ADB03
Regular price £57.34 GBPRegular priceUnit price / per£71.94 GBPSale price £57.34 GBPReduced -
Sealey AdBlue® Automatic Delivery Nozzle ADB04
Regular price £277.36 GBPRegular priceUnit price / per£323.94 GBPSale price £277.36 GBPReduced -
Worksafe® Safety Spectacles SSP29
Regular price £7.50 GBPRegular priceUnit price / per£7.50 GBPSale price £7.50 GBP

