1
/
of
2
Sealey Extension Combination Ladder 3 x 9 Aluminium - EN 131 ACL3
Sealey Extension Combination Ladder 3 x 9 Aluminium - EN 131 ACL3
Regular price
£346.50 GBP
Regular price
£395.94 GBP
Sale price
£346.50 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Aluminium extension ladder manufactured to EN 131 standards. Ideal for the tradesman, this ladder can be used as a 3-section, or separated into a 2-section extension and a single ladder, which is ideal for 2-person use. Can be used as a step and extension step ladder where stability and height are needed. Compact size for easy handling and storage.
• Aluminium extension ladder manufactured to EN 131 standards.
• Ideal for the tradesman, this ladder can be used as a 3-section, or separated into a 2-section extension and a single ladder, which is ideal for 2-person use.
• Can be used as a step and extension step ladder where stability and height are needed.
• Compact size for easy handling and storage.
Specifications
| Model No | ACL3 |
| Brand: | Sealey |
| Maximum Capacity: | 150kg |
| Maximum Extension: | 3.88m when in ‘A’ frame |
| Maximum Reach: | 5.3m |
| Minimum Height: | 2.47m |
| Nett Weight: | 10.6kg |
| Tread Count: | 3 x 9 |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Anti-Slip Ladder Mat ASLM1
Regular price £53.40 GBPRegular priceUnit price / per£57.54 GBPSale price £53.40 GBPReduced -
ReducedSealey Ladder Stabiliser LAD001
Regular price £139.72 GBPRegular priceUnit price / per£143.94 GBPSale price £139.72 GBPReduced -
ReducedSealey Ladder Stand-Off LAD002
Regular price £64.86 GBPRegular priceUnit price / per£68.34 GBPSale price £64.86 GBPReduced -
ReducedSealey Ladder Roof Hooks LAD003
Regular price £51.23 GBPRegular priceUnit price / per£67.14 GBPSale price £51.23 GBPReduced -
Sealey 2-Way Ladder Stand-Off LAD004
Regular price £51.60 GBPRegular priceUnit price / per£59.94 GBPSale price £51.60 GBPReduced -
Sealey Ladder Roof Rack Clamps SLC2
Regular price £40.48 GBPRegular priceUnit price / per£51.54 GBPSale price £40.48 GBPReduced





