1
/
of
3
Sealey Thick Wall Flat Automotive Cable Twin 2 x 2mm² 28/0.30mm 30m - Black AC2830TWTK
Sealey Thick Wall Flat Automotive Cable Twin 2 x 2mm² 28/0.30mm 30m - Black AC2830TWTK
Regular price
£66.54 GBP
Regular price
£95.94 GBP
Sale price
£66.54 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Flat, thick wall twin core cable supplied on a cardboard reel. Black sheath surrounding black and red cores. RoHS compliant.
• Thick wall flat automotive cable.
• Twin core conductor.
• Cross Section: 2 x 2mm².
• Current Rating: 17.5A.
• RoHS Compliant.
Specifications
| Model No | AC2830TWTK |
| Amps: | 17.5A |
| Brand: | Sealey |
| Cable Type: | Thick Wall |
| Colour: | Sheath; Black, Core; Black, Red |
| Conductor Specification: | 2 x 28/0.30mm |
| Core Type: | Twin |
| Length: | 30m |
| Nett Weight: | 2.14kg |
| Section: | 2 x 2mm² |
| Size (OD): | n/a |
| Temperature Range: | n/a |
Share

You may also like
-
Sealey Crimp Terminal Assortment 200pc - Blue, Red & Yellow AB038MT
Regular price £28.12 GBPRegular priceUnit price / per£40.74 GBPSale price £28.12 GBPReduced -
Sealey Automatic Pistol Grip Wire Stripping Tool AK2269
Regular price £15.10 GBPRegular priceUnit price / per£19.14 GBPSale price £15.10 GBPReduced -
Siegen Ratchet Crimping Tool Insulated Terminals S0604
Regular price £28.38 GBPRegular priceUnit price / per£34.74 GBPSale price £28.38 GBPReduced -
Sealey Quick Flow Solder Wire 2% 0.7mm/22SWG 0.5kg Reel SOL22
Regular price £46.56 GBPRegular priceUnit price / per£76.74 GBPSale price £46.56 GBPReduced


