1
/
of
2
Sealey Thin Wall Single Automotive Cable 2mm² 28/0.30mm 50m - Blue AC2830BU
Sealey Thin Wall Single Automotive Cable 2mm² 28/0.30mm 50m - Blue AC2830BU
Regular price
$68.00 USD
Regular price
$83.00 USD
Sale price
$68.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Thin wall single core cable supplied on a cardboard reel. RoHS compliant.
• Thin wall automotive cable.
• Single core conductor.
• Cross Section: 2mm².
• Current Rating: 25A.
• RoHS Compliant.
Specifications
| Model No | AC2830BU |
| Amps: | 25A |
| Brand: | Sealey |
| Cable Type: | Thin Wall |
| Colour: | Blue |
| Conductor Specification: | 28/0.30mm |
| Core Type: | Single |
| Length: | 50m |
| Nett Weight: | 1.12kg |
| Section: | 2mm² |
| Size (OD): | n/a |
| Temperature Range: | n/a |
Share

You may also like
-
Sealey Crimp Terminal Assortment 200pc - Blue, Red & Yellow AB038MT
Regular price $38.00 USDRegular priceUnit price / per$47.00 USDSale price $38.00 USDReduced -
Sealey Thin Wall Single Automotive Cable 2mm² 28/0.30mm 50m - Black AC2830BK
Regular price $68.00 USDRegular priceUnit price / per$83.00 USDSale price $68.00 USDReduced -
Sealey Automatic Pistol Grip Wire Stripping Tool AK2269
Regular price $22.00 USDRegular priceUnit price / per$23.00 USDSale price $22.00 USDReduced -
Siegen Ratchet Crimping Tool Insulated Terminals S0604
Regular price $34.00 USDRegular priceUnit price / per$40.00 USDSale price $34.00 USDReduced -
Sealey Quick Flow Solder Wire 2% 0.7mm/22SWG 0.5kg Reel SOL22
Regular price $66.00 USDRegular priceUnit price / per$89.00 USDSale price $66.00 USDReduced



