1
/
of
2
Sealey 17A Thick Wall Automotive Cable 4m - Red AC1704R
Sealey 17A Thick Wall Automotive Cable 4m - Red AC1704R
Regular price
£9.30 GBP
Regular price
£9.30 GBP
Sale price
£9.30 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Thick wall single core PVC insulated automotive cable. Ideal for most popular vehicle applications.
• Thick wall single core PVC coated automotive cable.
• Core Section: 2mm².
• Size (OD): Ø3mm.
• Temperature Range: -20°C to +80°C.
• Colour: Red.
Specifications
| Model No | AC1704R |
| Amps: | 17A |
| Brand: | Sealey |
| Cable Type: | Thick Wall |
| Colour: | Red |
| Conductor Specification: | n/a |
| Core Type: | Single |
| Length: | 4m |
| Nett Weight: | 0.11kg |
| Section: | 2mm² |
| Size (OD): | Ø3mm |
| Temperature Range: | -20°C to +80°C |
Share

You may also like
-
Sealey Crimp Terminal Assortment 200pc - Blue, Red & Yellow AB038MT
Regular price £28.12 GBPRegular priceUnit price / per£40.74 GBPSale price £28.12 GBPReduced -
Sealey 17A Thick Wall Automotive Cable 4m - Black AC1704B
Regular price £10.76 GBPRegular priceUnit price / per£9.18 GBPSale price £10.76 GBP -
Sealey Automatic Pistol Grip Wire Stripping Tool AK2269
Regular price £15.10 GBPRegular priceUnit price / per£19.14 GBPSale price £15.10 GBPReduced -
Premier Side Cutters 190mm AK8517
Regular price £13.96 GBPRegular priceUnit price / per£19.74 GBPSale price £13.96 GBPReduced -
Siegen Ratchet Crimping Tool Insulated Terminals S0604
Regular price £28.38 GBPRegular priceUnit price / per£34.74 GBPSale price £28.38 GBPReduced



