1
/
of
7
Sealey Space Warmer® Kerosene/Diesel Heater with Wheels 240,000Btu/hr AB2380
Sealey Space Warmer® Kerosene/Diesel Heater with Wheels 240,000Btu/hr AB2380
Regular price
$956.00 USD
Regular price
$1,284.00 USD
Sale price
$956.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

240,000Btu/hr(70kW) Heat output. Ideal for heating large well-ventilated areas. Clean burning. Dual LED Display for ambient and thermostatically controlled desired temperature. Equipped with Danfoss oil nozzle and gear pump with braided fuel lines for stable fuel delivery and longevity, can operate with either kerosene or diesel. Features automatic cut-out when oil is drained and non-automatic restart after power supply is interrupted. Easy-to-read fuel tank gauge. Complies with rigorous standards.
• 240,000Btu/hr (70kW) Heat output.
• Operates on kerosene or diesel.
• Ideal for heating large well-ventilated areas.
• Stainless steel combustion chamber with fan cooling.
• Dual LED Display for ambient and thermostatically controlled desired temperature.
• Equipped with Danfoss oil nozzle and gear pump for stable fuel delivery.
• Easy-to-read fuel gauge.
• Features automatic cut-out when oil is drained and non-automatic restart after power supply is interrupted.
• Sealey Advantages
• CLEAN BURNING - A more thorough burn of fuel which means greater fuel economy and maximum heating effect.
• FILTER PROTECTION - The gear pump is protected by filter elements.
• LARGE FUEL TANK - The AB3412 heater will operate for 7 hours on a single fill of fuel.
• SAFETY FEATURES - Fitted with a flame-out device which cuts the fuel supply when the flame is inadvertently extinguished.
• AFTER SALES SERVICE - The best in the business. Full spares back-up for all models.
Specifications
| Model No | AB2380 |
| Airflow: | 765cfm |
| Automatic Shut-Off: | Yes |
| Brand: | Sealey |
| Fuel Tank: | 69L |
| Fuel: | Kerosene/Diesel |
| Heated Area: | 70,600ft³(2,000m³) |
| Motor Power: | 430W |
| Nett Weight: | 41kg |
| Output: | 240,000Btu/hr(70kW) |
| Running Time per Filling (Maximum): | 10hr |
| Supply: | 230V~50Hz |
| Transport Wheels: | Yes |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey 25m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR25
Regular price $79.00 USDRegular priceUnit price / per$111.00 USDSale price $79.00 USDReduced -
Sealey Flexible Spout Funnel with Filter 160mm - Medium F16F
Regular price $16.00 USDRegular priceUnit price / per$16.00 USDSale price $16.00 USD -
Sealey Fuel Can 10L - Black JC10PB
Regular price $23.00 USDRegular priceUnit price / per$21.00 USDSale price $23.00 USD -
Sealey Jerry Can 20L - Black JC20B
Regular price $46.00 USDRegular priceUnit price / per$69.00 USDSale price $46.00 USDReduced -
Sealey Pouring Spout for JC5MB, JC10B & JC20B - Black JC20B/S
Regular price $24.00 USDRegular priceUnit price / per$21.00 USDSale price $24.00 USD -
Sealey Rechargeable USB Beanie Hat 1W SMD LED LED185
Regular price $22.00 USDRegular priceUnit price / per$22.00 USDSale price $22.00 USD



