1
/
of
9
Sealey Vertical Transmission Jack 300kg 300TR
Sealey Vertical Transmission Jack 300kg 300TR
Regular price
$461.00 USD
Regular price
$525.00 USD
Sale price
$461.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Manufactured to exacting standards, strong construction for durability and suitable for general workshop applications. Spring loaded dead man's safety release control reduces the risk of inadvertent lowering. 2-Way hydraulic unit ensures that the saddle lowers at a controlled speed at all times, even without load. Extra-large castors allow for increased manoeuvrability. Hydraulic unit larger than the economy models for improved performance and durability. Can be fitted with optional Adjustable Gearbox Support - check specification in table.
• STRONG AND DURABLE - Manufactured to exacting standards, strong construction for durability and suitable for general workshop applications.
• SAFETY SPRING RELEASE - Spring loaded dead man's safety release control reduces the risk of inadvertent lowering.
• CONTROLLED LOWERING - 2-Way hydraulic unit ensures that the saddle lowers at a controlled speed at all times, even without load.
• MANOEUVRABILITY - Extra-large castors allow for increased manoeuvrability.
• LARGE HYDRAULIC UNIT - Hydraulic unit larger than the economy models for improved performance and durability.
• UPGRADE - Can be fitted with Model No. ADT3 - Adjustable Gearbox Support.
Specifications
| Model No | 300TR |
| Base Size: | 606 x 547.5mm |
| Brand: | Sealey |
| Capacity: | 300kg |
| Fixed/Adjustable Saddle: | Fixed |
| Maximum Saddle Height: | 1936mm |
| Minimum Saddle Height: | 1125mm |
| Nett Weight: | 25.0kg |
| Optional Accessories: | ADT3 - Adjustable Gearbox Support |
| Pump Strokes to Maximum Height: | n/a |
| Ram Extensions: | 1 |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Adjustable Gearbox Support for 300TR, 300TRQ, 600TR, 600TRQ 500kg Capacity ADT3
Regular price $183.00 USDRegular priceUnit price / per$201.00 USDSale price $183.00 USDReduced -
Sealey Adjustable Gearbox Support for 300ETJ & 500ETJ 500kg Capacity ADT7
Regular price $179.00 USDRegular priceUnit price / per$180.00 USDSale price $179.00 USDReduced -
Premier Axle Stands (Pair) 3 Tonne Capacity per Stand - Red AS3R
Regular price $86.00 USDRegular priceUnit price / per$90.00 USDSale price $86.00 USDReduced -
Sealey Heavy-Duty Engine Support Beam 600kg ES600
Regular price $272.00 USDRegular priceUnit price / per$325.00 USDSale price $272.00 USDReduced


