1
/
of
13
Sealey Quick Lift Standard Chassis Trolley Jack 3 Tonne 3000CXD
Sealey Quick Lift Standard Chassis Trolley Jack 3 Tonne 3000CXD
Regular price
$187.00 USD
Regular price
$221.00 USD
Sale price
$187.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Quick lift brings the lifting arm straight into contact with the jacking point with minimal pumps. Heavy-duty swivel castors and extra-large saddle design ease positioning under the vehicle. Protective jack handle sleeve helps prevent accidental damage to car bodywork when pumping the handle. Fitted with safety overload valve and pump-through valve to prevent the handle locking at maximum ram extension.
• QUICK LIFT - Brings the lifting arm straight into contact with the jacking point with minimal pumps.
• VERSATILE LIFTING RANGE - Minimum saddle height 130mm, maximum saddle height 520mm.
• HEAVY-DUTY CASTORS AND EXTRA LARGE SADDLE DESIGN - Ease positioning under the vehicle.
• PROTECTIVE JACK HANDLE SLEEVE - Protective jack handle sleeve helps prevent accidental damage to car bodywork when pumping the handle.
• FITTED WITH SAFETY OVERLOAD AND PUMP-THROUGH VALVE - Preventing the handle locking at maximum ram extension.
Specifications
| Model No | 3000CXD |
| Brand: | Sealey |
| Capacity: | 3 Tonne |
| Consumable Parts: | Replacement Rubber Jack Pad - JP19 |
| Length: | 726mm |
| Maximum Chassis Height: | 165mm |
| Maximum Saddle Height: | 520mm |
| Minimum Saddle Height: | 130mm |
| Nett Weight: | 34.6kg |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Transmission Cradle 200kg Capacity ADT200
Regular price $172.00 USDRegular priceUnit price / per$173.00 USDSale price $172.00 USDReduced -
Premier Mechanic's Gloves Padded Palm - Large Pair MG796L
Regular price $14.00 USDRegular priceUnit price / per$18.00 USDSale price $14.00 USDReduced -
Sealey Low Level Creeper, Seat & Kneeler SCR85
Regular price $97.00 USDRegular priceUnit price / per$111.00 USDSale price $97.00 USDReduced -
Sealey Ratchet Type Axle Stands (Pair) 3 Tonne Capacity per Stand VS2003
Regular price $63.00 USDRegular priceUnit price / per$83.00 USDSale price $63.00 USDReduced -
Sealey Rubber Wheel Chocks - Pair WC01
Regular price $38.00 USDRegular priceUnit price / per$39.00 USDSale price $38.00 USDReduced -
Sealey Rubber Wheel Chocks - Pair WC02
Regular price $51.00 USDRegular priceUnit price / per$56.00 USDSale price $51.00 USDReduced





