1
/
of
23
Sealey Low Profile Custom Design Trolley Jack with Rocket Lift 2 Tonne - Black 2000CB
Sealey Low Profile Custom Design Trolley Jack with Rocket Lift 2 Tonne - Black 2000CB
Regular price
$179.00 USD
Regular price
$194.00 USD
Sale price
$179.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Supplied with six full sets of interchangeable graphics for individual customisation of the jack. Twin piston Rocket Lift feature brings saddle to maximum height in minimal strokes. Universal joint release mechanism allows safer, more controlled lowering of jack. Profiled lifting arm gives low clearance height of just 85mm making it suitable for sports and custom cars. Heavy-duty steel chassis provides stability and endurance. Fitted with an overload valve for added safety. Hydraulic oil bypass system protects ram from being overextended. Fitted with safety overload valve and pump-through valve to prevent handle locking at maximum ram extension.
• CUSTOMISE YOUR OWN JACK - Supplied with six full sets of interchangeable graphics.
• LOW ENTRY LIFTING RANGE - Minimum saddle height 85mm, maximum saddle height 430mm.
• TWIN PISTON ROCKET LIFT - Brings the lifting arm straight into contact with the jacking point with minimal pumps.
• PROFILED LIFTING ARM - Allows low clearance height making it suitable for sports and custom cars.
• JOINT RELEASE MECHANISM - Universal joint release mechanism allows safer, more controlled lowering of jack.
• STEEL CHASSIS - Heavy-duty steel chassis provides stability and endurance.
• COMPACT AND LIGHTWEIGHT - Most compact and lightweight all steel Pro 2 Tonne Trolley Jack on the UK market, weighs only 22kg.
• LONG TWO PIECE HANDLE - Less effort for the operator.
• HEAVY-DUTY CASTORS AND LARGE SADDLE DESIGN - To ease positioning under the vehicle.
• IDEAL - For roadside or workshop use.
Specifications
| Model No | 2000CB |
| Brand: | Sealey |
| Capacity: | 2 Tonne |
| Consumable Parts: | Replacement Rubber Jack Pad - JP17 |
| Length: | 580mm |
| Maximum Chassis Height: | 308mm |
| Maximum Saddle Height: | 430mm |
| Minimum Saddle Height: | 85mm |
| Nett Weight: | 22kg |
| Warranty Information: | Backed by our 1-year guarantee, in addition to your statutory rights. Guarantee excludes general wear, tear and misuse. See full guarantee terms for details. |
Documents
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Premier WheelEazy™ Wheel Fitting & Alignment Tool AK7500
Regular price $46.00 USDRegular priceUnit price / per$60.00 USDSale price $46.00 USDReduced -
Sealey Low Level Creeper, Seat & Kneeler SCR85
Regular price $97.00 USDRegular priceUnit price / per$111.00 USDSale price $97.00 USDReduced -
Worksafe® Rigger's Gloves - Pair SSP12
Regular price $7.00 USDRegular priceUnit price / per$7.00 USDSale price $7.00 USD -
Sealey Ratchet Type Axle Stands (Pair) 2 Tonne Capacity per Stand VS2002
Regular price $56.00 USDRegular priceUnit price / per$69.00 USDSale price $56.00 USDReduced -
Sealey Rubber Wheel Chocks - Pair WC02
Regular price $51.00 USDRegular priceUnit price / per$56.00 USDSale price $51.00 USDReduced



