1
/
of
11
Sealey Viking Professional Long Reach Air/Manual Operation Trolley Jack with Ro…
Sealey Viking Professional Long Reach Air/Manual Operation Trolley Jack with Ro…
Regular price
£1,036.93 GBP
Regular price
£1,199.94 GBP
Sale price
£1,036.93 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Currently out of stock, please contact us for ETA
PROMOTION SALE!

Long reach jack provides easy access to deep-set jacking points. Rocket lift brings the lifting arm straight into contact with the jacking point in minimal strokes. Ideal for workshop or roadside use, takes the effort out of lifting heavy plant, tractors and commercial vehicles. Handle mounted safety release, prevents inadvertent lowering. Includes large diameter rubber saddle for easier positioning under the jacking point. Rubber jack pad to prevent damage to the underside of the vehicle's jacking point.
• LONG REACH - Provides easy access to deep-set jacking points.
• LIFTING RANGE - Minimum saddle height 160mm, maximum saddle height 650mm.
• AIR OPERATED CONTROLS - Ideal for workshop or roadside use, takes the effort out of lifting heavy plant, tractors and commercial vehicles.
• ROCKET LIFT - Brings the lifting arm straight into contact with the jacking point in minimal strokes.
• SAFETY RELEASE - Handle mounted safety release, prevents inadvertent lowering.
• LARGE SADDLE - Includes large diameter saddle for easier positioning under the jacking point.
• DAMAGE PREVENTING JACK PAD - Rubber jack pad to prevent damage to the underside of the vehicle's jacking point.
• HEAVY ITEM - Extra assistance must be provided at the delivery point to help its safe delivery.
• EXTENDED WARRANTY - 3 YEAR GUARANTEE*.
Specifications
| Model No | 10001A |
| Brand: | Sealey |
| Capacity: | 10 Tonne |
| Length: | 1507mm |
| Maximum Chassis Height: | 230mm |
| Maximum Saddle Height: | 650mm |
| Minimum Saddle Height: | 160mm |
| Nett Weight: | 117.4kg |
| Min air pressure | 110psi |
| max air pressure | 120psi |
| Warranty Information: | Backed by our 3-year guarantee, in addition to your statutory rights. Guarantee excludes general wear, tear and misuse. See full guarantee terms for details. |
Documents
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Auto Rise Ratchet Axle Stands (Pair) 10 Tonne Capacity per Stand AAS10000
Regular price £296.18 GBPRegular priceUnit price / per£335.94 GBPSale price £296.18 GBPReduced -
Siegen Multipurpose Spanner Set 50pc S01084
Regular price £109.96 GBPRegular priceUnit price / per£197.94 GBPSale price £109.96 GBPReduced -
Sealey Composite Creeper with 6 Wheels SCR80
Regular price £83.93 GBPRegular priceUnit price / per£111.54 GBPSale price £83.93 GBPReduced -
Sealey Magnetic Workshop Wing Cover & Suction Grip VS8503
Regular price £52.06 GBPRegular priceUnit price / per£57.54 GBPSale price £52.06 GBPReduced -
Sealey Folding Mechanic's Work Mat 38mm VS858
Regular price £63.53 GBPRegular priceUnit price / per£77.94 GBPSale price £63.53 GBPReduced -
Sealey Rubber Wheel Chocks - Pair WC01
Regular price £32.18 GBPRegular priceUnit price / per£33.54 GBPSale price £32.18 GBPReduced





