1
/
of
10
Premier 270L Belt Drive Air Compressor 7.5hp SAC32775B
Premier 270L Belt Drive Air Compressor 7.5hp SAC32775B
Regular price
£2,170.15 GBP
Regular price
£2,639.94 GBP
Sale price
£2,170.15 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
PROMOTION SALE!

Heavy-duty 3-phase compressor suitable for the professional workshop. Triple cylinder pump system coupled with a 7.5hp motor maximizes performance to keep running costs low compared to single stage, single phase models. Pump features heavy-duty full cast cylinders, capped by alloy heads for improved heat dissipation and long-life. Heavy-duty drive guards protect belt and flywheel that is designed to force air over the pump to aid cooling. Supplied with full CE certification, test certificates and operating/maintenance manual. Includes a drain valve for easy release of condensed water build-up in the tank.
• Air Displacement: 29.7cfm(840L/min).
• Maximum Free Air Delivery: 26.2cfm(742L/min).
• Maximum Pressure: 145psi(10bar).
• Heavy-duty 3-phase compressor suitable for the professional workshop.
• Triple cylinder pump system coupled with a 7.5hp motor maximizes performance to keep running costs low compared to single stage, single phase models.
• Pump features heavy-duty full cast cylinders, capped by alloy heads for improved heat dissipation and long-life.
• Heavy-duty drive guards protect belt and flywheel that is designed to force air over the pump to aid cooling.
• Supplied with full CE certification, test certificates and operating/maintenance manual.
• Includes a drain valve for easy release of condensed water build-up in the tank.
• 3 Year guarantee*.
• This item is heavy. Extra assistance must be provided at the delivery point to help its safe delivery.
Specifications
| Model No | SAC32775B |
| Air Displacement cfm(L/min): | 29.7(840) |
| Brand: | Premier |
| Maximum Free Air Delivery cfm(L/min): | 26.2(742) |
| Maximum Pressure: | 145psi(10bar) |
| Minimum Rated Supply: | 32A |
| Motor Output: | 7.5hp |
| Nett Weight: | 193kg |
| Noise Level: | 92 |
| Oil Capacity: | 1.7L |
| Outlet: | 1/2"BSP |
| Phase: | 3ph |
| Receiver Capacity: | 270L |
| Size (W x D x H): | 1500 x 620 x 1080mm |
| Speed: | 970rpm |
| Supply: | 400V/32A |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Air Tool Coupling Kit 1/4"BSPT ACX60
Regular price £15.30 GBPRegular priceUnit price / per£14.34 GBPSale price £15.30 GBP -
Sealey Extra-Heavy-Duty Air Hose with 1/2"BSP Unions 20m x 13mm AH20R/12
Regular price £113.62 GBPRegular priceUnit price / per£131.94 GBPSale price £113.62 GBPReduced -
Sealey Compressor Oil 1L CPO1S
Regular price £22.25 GBPRegular priceUnit price / per£21.54 GBPSale price £22.25 GBP -
Sealey Air Filter/Regulator/Lubricator Max. Airflow 105cfm SA206
Regular price £128.52 GBPRegular priceUnit price / per£149.94 GBPSale price £128.52 GBPReduced -
Sealey 15m Auto-Rewind Control Air Hose Reel 12.5mm ID SA94
Regular price £273.61 GBPRegular priceUnit price / per£359.94 GBPSale price £273.61 GBPReduced



