1
/
of
12
Premier Industrial Premier 150L Belt Drive Air Compressor with Front Control Panel 3hp SAC3153B
Premier Industrial Premier 150L Belt Drive Air Compressor with Front Control Panel 3hp SAC3153B
Regular price
£1,013.59 GBP
Regular price
£1,199.94 GBP
Sale price
£1,013.59 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
PROMOTION SALE!

Twin capacitors and a centrifugal switch aid trouble-free start-up. Pump features heavy-duty full cast cylinders, capped by alloy heads for improved heat dissipation and long-life. Features an easy-to-use bespoke control panel with two outlets, one regulated and one direct. Heavy-duty drive guards protect belt and flywheel that is designed to force air over the pump to aid cooling. Heavy-duty metal wheels fitted with needle roller bearings and puncture proof tyres. Supplied with hose reel to keep your workspace tidy. Includes a drain valve for easy release of condensed water build-up in the tank.
• TWIN CAPACITORS AND A CENTRIFUGAL SWITCH - Aids trouble-free start-up.
• HEAVY-DUTY FULL CAST CYLINDERS WITH ALLOY HEADS - For improved heat dissipation and long-life.
• BESPOKE CONTROL PANEL - Easy-to-use with two outlets, one regulated and one direct.
• HEAVY DUTY METAL WHEELS - Fitted with needle roller bearings and puncture proof tyres.
• HOSE REEL – Tank mounted to keep your workspace tidy.
• DRAIN VALVE - For easy release of condensed water build-up in the tank.
• 3 YEAR GUARANTEE*.
Specifications
| Model No | SAC3153B |
| Air Displacement cfm(L/min): | 13.4(380) |
| Brand: | Premier Industrial |
| Maximum Free Air Delivery cfm(L/min): | 10.9(310) |
| Maximum Pressure: | 145psi(10bar) |
| Minimum Rated Supply: | 16A |
| Motor Output: | 3hp |
| Nett Weight: | 89kg |
| Noise Level: | 86 |
| Oil Capacity: | 1L |
| Outlet: | High-Flow Quick Release Coupling |
| Phase: | 1ph |
| Receiver Capacity: | 150L |
| Size (W x D x H): | 1210 x 600 x 970mm |
| Speed: | 1243rpm |
| Supply: | 230V/16A |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey Air Tool Coupling Kit 1/4"BSPT ACX60
Regular price £14.23 GBPRegular priceUnit price / per£14.34 GBPSale price £14.23 GBPReduced -
Sealey Extra-Heavy-Duty Air Hose with 1/4"BSP Unions with 15m x 8mm AH15R
Regular price £59.02 GBPRegular priceUnit price / per£65.94 GBPSale price £59.02 GBPReduced -
Sealey Compressor Oil 1L CPO1S
Regular price £22.25 GBPRegular priceUnit price / per£21.54 GBPSale price £22.25 GBP -
Sealey Air Filter/Regulator/Lubricator Max. Airflow 105cfm SA206
Regular price £128.52 GBPRegular priceUnit price / per£149.94 GBPSale price £128.52 GBPReduced -
Sealey 20m Auto-Rewind Control Rubber Air Hose Reel 10mm ID SA823
Regular price £234.78 GBPRegular priceUnit price / per£299.94 GBPSale price £234.78 GBPReduced -

Premier Industrial Premier 100L Belt Drive Air Compressor with Front Control Panel 3hp SAC3103B
Regular price £866.92 GBPRegular priceUnit price / per£995.94 GBPSale price £866.92 GBPReduced




