1
/
of
3
Premier Industrial™ Workshop Trolley 3-Level API2103
Premier Industrial™ Workshop Trolley 3-Level API2103
Regular price
£253.56 GBP
Regular price
£287.94 GBP
Sale price
£253.56 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Industrial quality workshop trolley, ideal for use in any garage or workshop environment. Two deep-walled shelves give tool and component security. Adjustable legs on trolley allow the user to set at their desired height. Worktop is installed by placing the top shelf base up, creating a sturdy work surface. Optionally, install the top shelf base down to allow extra storage. Features four swivel castors, two of which have toe locks.
• Industrial quality workshop trolley, ideal for use in any garage or workshop environment.
• Two deep-walled shelves give tool and component security.
• Adjustable legs on trolley allow the user to set at their desired height.
• Worktop is installed by placing the top shelf base up, creating a sturdy work surface.
• Optionally, install the top shelf base down to allow extra storage.
• Features four swivel castors, two of which have toe locks.
• Size (W x D x H): 750 x 445 x 940mm.
• Capacity: 240kg(80kg/level).
• 10 Year Guarantee*.
Specifications
| Model No | API2103 |
| Brand: | Premier Industrial |
| Nett Weight: | 28.04kg |
| Overall Size (W x D x H): | 750 x 445 x 940mm |
| Shelf Size (W x D x H): | 640 x 405 x 45mm |
| Worktop Size (W x D x H): | 750 x 445 x 30mm |
| Capacity: | 240kg(80kg/level) |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
ReducedSealey Non-Slip Liner AP/NSL
Regular price £17.89 GBPRegular priceUnit price / per£22.74 GBPSale price £17.89 GBPReduced -
Sealey Magnetic Cup/Can Holder - Black APCHB
Regular price £11.82 GBPRegular priceUnit price / per£11.94 GBPSale price £11.82 GBPReduced -
Sealey Magnetic Glove Dispenser APGD
Regular price £27.13 GBPRegular priceUnit price / per£29.94 GBPSale price £27.13 GBPReduced -
Sealey Magnetic Tool Storage Tray APTT310
Regular price £19.04 GBPRegular priceUnit price / per£23.94 GBPSale price £19.04 GBPReduced



