1
/
of
13
Premier SV20 Series 180mm Brushless Cordless Rotary Polisher 20V - Body Only CP20VRPX
Premier SV20 Series 180mm Brushless Cordless Rotary Polisher 20V - Body Only CP20VRPX
Regular price
£129.68 GBP
Regular price
£161.94 GBP
Sale price
£129.68 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Powerful cordless rotary polisher. Brushless motor gives superior performance and durability. Durable composite housing with soft grip for added comfort. Ø180mm Backing pad. 6-Speed settings and variable speed trigger with lock offer complete control required for any given task. With two handle positions, up and over or side for personal preference. Supplied with two interchangeable polishing pad heads and key for quick backing pad changes. Requires compatible 20V battery and mains charger, sold separately.
• Part of the SV20 Series designed for the professional, offering heavy-duty, high performance, durable tools with lightweight composite designs for superior control and comfort.
• Powerful cordless rotary polisher.
• Brushless motor gives superior performance and durability.
• Ø180mm Backing pad.
• 6-Speed settings.
• Variable speed trigger with lock offers complete control required for any given task.
• Two handle positions, up and over or side.
• Supplied with two interchangeable polishing pad heads and key for quick backing pad changes.
• Requires compatible 20V battery and mains charger, sold separately.
• 3 Year guarantee*.
Specifications
| Model No | CP20VRPX |
| Battery: | CP20VBP2, CP20VBP4, CP20VBP6 |
| Brand: | Premier |
| Consumable Parts: | CP20VMC - Mains charger |
| Nett Weight: | 1.77kg |
| Noise Power/Pressure: | 89/78dB(A) |
| No-Load Speed: | 800 – 2300rpm |
| Pad Size: | Ø180mm |
| Thread Size: | M14 |
| Vibration/Uncertainty: | 5.39/1.5m/s² |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Worksafe® Nitrile Foam Gloves, Large - Pair 9125L
Regular price £2.82 GBPRegular priceUnit price / per£2.82 GBPSale price £2.82 GBP -
Worksafe® Premium Goggles - Indirect Vent 9202
Regular price £8.53 GBPRegular priceUnit price / per£9.90 GBPSale price £8.53 GBPReduced -
ReducedWorksafe® Over-Spectacles 9203
Regular price £4.93 GBPRegular priceUnit price / per£5.34 GBPSale price £4.93 GBPReduced -
Sealey Canvas Tool Storage Bag CP1200CB
Regular price £23.17 GBPRegular priceUnit price / per£29.94 GBPSale price £23.17 GBPReduced -
Sealey SV20 Series Power Tool Battery 20V 4Ah CP20VBP4
Regular price £56.29 GBPRegular priceUnit price / per£83.94 GBPSale price £56.29 GBPReduced -
Sealey Fast Charge Battery Charger 20V SV20 Series CP20VMC
Regular price £25.14 GBPRegular priceUnit price / per£25.14 GBPSale price £25.14 GBP -

Premier SV20 Series 180mm Brushless Cordless Rotary Polisher 20V 4Ah - 2 Batteries CP20VRPXKIT
Regular price £279.61 GBPRegular priceUnit price / per£358.74 GBPSale price £279.61 GBPReduced -
Premier SV20 Series 180mm Brushless Cordless Rotary Polisher Kit 20V 4Ah CP20VRPXKIT1
Regular price £219.94 GBPRegular priceUnit price / per£284.34 GBPSale price £219.94 GBPReduced -
Premier Mechanic's Gloves Padded Palm - Large Pair MG796L
Regular price £11.94 GBPRegular priceUnit price / per£15.54 GBPSale price £11.94 GBPReduced






