1
/
of
8
Premier Axle Stands (Pair) 3 Tonne Capacity per Stand - Green AS3G
Premier Axle Stands (Pair) 3 Tonne Capacity per Stand - Green AS3G
Regular price
$86.00 USD
Regular price
$90.00 USD
Sale price
$86.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Heavy-duty axle stands to safely support vehicles for extended periods of time. Large crutches for good load distribution. The heavy gauge steel frame and welded construction gives superior strength and safety. All stands feature captive, multi-position pin load support. Sold in pairs.
• Heavy-duty axle stands to safely support vehicles for extended periods of time.
• Large crutches for good load distribution.
• The heavy gauge steel frame and welded construction gives superior strength and safety.
• All stands feature captive, multi-position pin load support.
• Sold in pairs.
• The range is available in five colours, for ease of location and visual safety.
• 3 Year Guarantee*.
Specifications
| Model No | AS3G |
| Brand: | Premier |
| Capacity Each: | 3 Tonne |
| Capacity Pair: | 6 Tonne |
| Maximum Working Height: | 435mm |
| Minimum Working Height: | 290mm |
| Nett Weight: | 5.53kg |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Premier Low Profile Trolley Jack with Rocket Lift 3 Tonne - Green 3040AG
Regular price $269.00 USDRegular priceUnit price / per$304.00 USDSale price $269.00 USDReduced -
Sealey Low Level Creeper, Seat & Kneeler SCR85
Regular price $97.00 USDRegular priceUnit price / per$111.00 USDSale price $97.00 USDReduced -
Sealey Rubber Wheel Chocks - Pair WC01
Regular price $38.00 USDRegular priceUnit price / per$39.00 USDSale price $38.00 USDReduced -
Sealey Rubber Wheel Chocks - Pair WC02
Regular price $51.00 USDRegular priceUnit price / per$56.00 USDSale price $51.00 USDReduced



