1
/
of
4
Generation Twin Hammer Air Impact Wrench 1/2"Sq Drive GSA02
Generation Twin Hammer Air Impact Wrench 1/2"Sq Drive GSA02
Regular price
£122.64 GBP
Regular price
£173.94 GBP
Sale price
£122.64 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Generation Series twin hammer impact wrench. Suitable for garage, tyre shop and workshop applications. Handle exhaust reduces noise output and contoured soft grip handle gives added comfort and control. Features 3-position adjustable air/torque control and reversible action.
• Generation Series twin hammer impact wrench.
• Suitable for garage, tyre shop and workshop applications.
• Handle exhaust reduces noise output and contoured soft grip handle gives added comfort and control.
• Features 3-position adjustable air/torque control and reversible action.
• Fastening Torque: 460lb.ft(626Nm).
• Breakaway Torque: 500lb.ft(680Nm).
Specifications
| Model No | GSA02 |
| Air Consumption: | 5.6cfm |
| Brand: | Generation |
| Breakaway Torque: | 500lb.ft(680Nm) |
| Drive: | 1/2" Sq |
| Fastening Torque: | 460lb.ft(626Nm) |
| Free Speed: | 7000rpm |
| Inlet Size: | 1/4" BSP |
| Nett Weight: | 2.1 kg |
| Noise Power/Pressure: | 101/90dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Vibration/Uncertainty: | 7.76/1.26m/s² |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Worksafe® Premium Goggles - Indirect Vent 9202
Regular price £8.53 GBPRegular priceUnit price / per£9.90 GBPSale price £8.53 GBPReduced -
Sealey Air Tool Coupling Kit 1/4"BSPT ACX60
Regular price £14.23 GBPRegular priceUnit price / per£14.34 GBPSale price £14.23 GBPReduced -
Sealey Air Leader Hose with Tailpiece & 1/4"BSP Union 600mm x 10mm AH2R/38
Regular price £15.04 GBPRegular priceUnit price / per£16.14 GBPSale price £15.04 GBPReduced -
Premier Total Drive® Impact Socket Set 1/2"Sq Drive 13pc AK5613TD
Regular price £55.72 GBPRegular priceUnit price / per£74.34 GBPSale price £55.72 GBPReduced -
Premier Deep Impact Socket Set 1/2"Sq Drive 16pc AK5816M
Regular price £58.79 GBPRegular priceUnit price / per£107.94 GBPSale price £58.79 GBPReduced -
Sealey Magnetic Impact Wrench Holder APMH
Regular price £25.22 GBPRegular priceUnit price / per£35.94 GBPSale price £25.22 GBPReduced -
Sealey Air Tool Oil 1L ATO1000S
Regular price £20.27 GBPRegular priceUnit price / per£19.14 GBPSale price £20.27 GBP -
Sealey PTFE Thread Sealing Tape 12mm x 12m PTFE1210
Regular price £6.54 GBPRegular priceUnit price / per£6.54 GBPSale price £6.54 GBP -
Sealey Cut & Impact Resistant Gloves, X-Large - Pair SSP39XL
Regular price £20.94 GBPRegular priceUnit price / per£23.94 GBPSale price £20.94 GBPReduced -
Worksafe® Safety Spectacles with EVA Padding - Clear Lens SSP68
Regular price £8.34 GBPRegular priceUnit price / per£12.54 GBPSale price £8.34 GBPReduced







