1
/
of
11
Dellonda 4-6 Person Inflatable Hot Tub/Spa with Smart Pump - Rattan Effect DL91
Dellonda 4-6 Person Inflatable Hot Tub/Spa with Smart Pump - Rattan Effect DL91
Regular price
£412.40 GBP
Regular price
£434.98 GBP
Sale price
£412.40 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Bubble jet massage system (140 jet holes). No tools required for set up. Inflates in minutes using pump supplied. Heating efficiency of 1.5-2.5°C per hour up to a maximum of 40°C (104°F). Digital LED control panel. Power saving temperature sensor automatically heats water back up to set temperature if the water temperature drops by 2°C. Supplied with protective ground sheet, top cover with safety clips, filter cartridge (x2), inflation hose, drain hose, 15cm connection hoses (x3).
• SUITABLE FOR – 4-6 people.
• BUBBLE MASSAGE SYSTEM - Featuring 140 jet holes.
• EASY SET UP - No tools required. Inflates in minutes using pump supplied.
• EFFICIENT - Heats 1.5-2.5°C per hour up to a maximum of 40°C (104°F).
• DIGITAL DISPLAY - LED control panel for easy control.
• POWER SAVING TEMPERATURE SENSOR - Automatically heats water back up to set temperature if the water temperature drops by 2°C.
• DIMENSIONS - Outer (Ø x H): Ø204 x 70cm, Inner (Ø x H): Ø160 x 70cm, Cable Length: 5.3m.
• ACCESSORIES SUPPLIED - Protective ground sheet, top cover with safety clips, filter cartridge (x2), inflation hose, drain hose, 15cm connection hoses (x3).
• WARRANTY INCLUDED - Warranty includes 12 month parts and labour on all components and 6 months replacement or repair of hot tub liners.
Specifications
| Model No | DL91 |
| Brand: | Dellonda |
| Capacity: | 4 - 6 People |
| Energy Rating: | N/A |
| Nett Weight: | 27.7kg |
| Product Depth (Front to Back): | 204cm |
| Product Height (Floor to Top): | 70cm |
| Product Width (Side to Side): | 204cm |
| Water Capacity: | 1200L (264 gal) |
| Inner Dimensions: | Ø160 x70cm |
| Outer Dimensions: | Ø204 x 70cm |
| Capacity: | 4 - 6 People |
| Bubble Jet Holes: | 140 |
| Massage Bubble Power: | 650W |
| Heating Rate: | 1.5 - 2.5°C/hr |
| Maximum Water Temperature: | 40°C (104°F) |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Dellonda 4-6 Person Hot Tub/Spa Inflatable Heat Retaining Lid DL30
Regular price £41.98 GBPRegular priceUnit price / per£41.98 GBPSale price £41.98 GBP -
Dellonda Hot Tub/Spa Headrest DL33
Regular price £20.98 GBPRegular priceUnit price / per£20.98 GBPSale price £20.98 GBP -
Dellonda Hot Tub/Spa Drinks Holder DL34
Regular price £20.98 GBPRegular priceUnit price / per£20.98 GBPSale price £20.98 GBP


