1
/
of
12
Dellonda Portable Power Station 1800W DL162
Dellonda Portable Power Station 1800W DL162
Regular price
£914.26 GBP
Regular price
£959.98 GBP
Sale price
£914.26 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
CLEARANCE SALE!

High quality LiFePO4 battery can be charged and discharged 2000 times before it starts to lose performance. Power station can charge an average phone battery over 72 times or supply power to a car fridge for over 20hr (based on a 60W continuous draw). 12 Different outlets mean you are able to connect up to 12 devices at once. Smart power station provides performance data, remote control features and customisation options through the app. Built-in pull handle and wheels can be used to wheel the power station for easy transportation. Audible alarm will sound at 5% battery to help ensure you never run out of battery. When powering from the mains and an outage occurs, the unit will automatically swap to battery power. Power station features the required inputs to support charging via solar panels. Designed for use with Sealey ETFE Foldable Solar Panels - Model No's SPP110 and SPP220.
• HIGH PERFORMANCE BATTERY - LiFePO4 battery can be charged and discharged over 2000 times before it starts to lose performance.
• 1800W - Can charge an average phone battery over 72 times or supply power to a car fridge for over 20hr (based on a 60W continuous draw).
• SIMULTANEOUS CHARGING - 12 Different outlets mean you can connect to 12 devices at once.
• WIFI CONTROL – Smart power station provides performance data, remote control features and customisation options via the app.
• PORTABLE - Features carry handles that make lifting and transporting the power station easy.
• LOW BATTERY ALARM - Audible alarm will sound at 5% battery to help ensure you never run out of battery.
• EMERGENCY BYPASS - When powering from the mains and an outage occurs, the unit with automatically swap to battery power.
• SOLAR CHARGING - Features the required inputs to support charging via solar panels. Designed to work with Sealey ETFE Foldable Solar Panels - Model No's SPP110 and SPP220.
Specifications
| Model No | DL162 |
| Accessories: | 12V Car Accessory Socket Charger |
| Brand: | Dellonda |
| Capacity: | 1226Wh |
| Input: | DC 12/24V (Max. 8A), Solar Panel Input (Max. 1200W), Kettle Lead |
| Nett Weight: | 19.18kg |
| Output: | 3 x 3-Pin 230V, 2 x USB 5V/2.4A, 2 x Quick Charge USB (Max. 18W), 2 x Quick Charge USB-C (Max. 100W), 12V Car Accessory Socket, 2 x DC5521 |
| Battery Capacity / Type | 51.2V ⎓ 24Ah (1226Wh) Lithium Phosphate (LiFeP04) |
| Discharge (Charge) Temp Range | -20 - 45°C (0 - 45°C) |
| AC Input Voltage | 230V ~ 50Hz, 10A, 1800W max. |
| Solar /Car Input | 13 - 45V ⎓ 12A, 400W max. |
| AC socket (x3) Inverter mode (Bypass mode) | 230V ~ 50Hz, 13A, 1800W max.(230V ~ 50Hz, 10A, 1800W max.) |
| USB - A1/A2 | 5V ⎓ 3A, 9V ⎓ 2A, 12V ⎓ 1.5A, 18W max. |
| USB - A3/A4 | 5V ⎓ 2.4A, 12W max. |
| USB - C1/C2 | 5/9/12/15V ⎓ 3A, 20V ⎓ 5A, 100W max. |
| Car Charger Output | 12.6V ⎓ 10A, 126W max. |
| DC 5521 (x2) | 12.6V ⎓ 3A, 126Wmax. |
| IP Rating | IP20 |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
Share

You may also like
-
Dellonda Portable Fridge Freezer/Cool Box with LED Display 36L DL13
Regular price £209.98 GBPRegular priceUnit price / per£209.98 GBPSale price £209.98 GBP -
Sealey 5V Heated Puffy Gilet with Power Bank - 44" to 52" Chest HG01KIT
Regular price £106.63 GBPRegular priceUnit price / per£119.94 GBPSale price £106.63 GBPReduced -
Sealey Head Torch with Auto-Sensor 3W SMD & 2 Red LED HT03LED
Regular price £11.95 GBPRegular priceUnit price / per£14.94 GBPSale price £11.95 GBPReduced -
Sealey USB Mains Charger 5V⎓1A LED360USB.C
Regular price £11.32 GBPRegular priceUnit price / per£13.74 GBPSale price £11.32 GBPReduced -

Sealey Diamond Grip Extra-Thick Nitrile Powder-Free Gloves, Black, Large - Pack of 50 SSP57L
Regular price £17.27 GBPRegular priceUnit price / per£23.94 GBPSale price £17.27 GBPReduced




