1
/
of
13
Dellonda Single Motor Ultra-Quiet Electric Desk with Control Panel USB Port Dr…
Dellonda Single Motor Ultra-Quiet Electric Desk with Control Panel USB Port Dr…
Regular price
£294.14 GBP
Regular price
£299.98 GBP
Sale price
£294.14 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Gives a large working space of (W x D): 120 x 60cm for office, school or home use. Ergonomic design helps to reduce the most common complaint of office workers who sit all day. With a digital control panel with four programmable memory pre-sets enabling you to reach your desired height with the push of a button. Single motor system ensures a fast and stable adjustment. Features ultra-quiet operation with a sound level less than 50dB. Featuring 2x USB and 1x Type C port along with a useful storage drawer to store your office or home essentials. Maximum Load Capacity: 50kg.
• SPACIOUS TABLE TOP - Gives a large working space of (W x D): 120 x 60cm for office, school or home use.
• CORRECT POSTURE - Ergonomic design helps to reduce the most common complaint of office workers who sit all day.
• ADVANCED CONTROLS - With a digital control panel with four programmable memory pre-sets enabling you to reach your desired height with the push of a button.
• POWERFUL MOTOR SYSTEM – Single motor system ensures a fast and stable adjustment. Features ultra-quiet operation with a sound level less than 50dB.
• INCLUDED FEATURES - 2x USB and 1x Type C port along with a useful storage drawer to store your office or home essentials.
• MAX. LOAD CAPACITY - 50kg.
Specifications
| Model No | DH54 |
| Brand: | Dellonda |
| Energy Rating: | N/A |
| Height Range: | 72-121cm |
| Maximum Load Capacity: | 50kg |
| Nett Weight: | 33kg |
| Noise Level: | <50dB |
| Product Height (Floor to Top): | 121cm |
| Product Width (Side to Side): | 120cm |
| Height Range: | 72-121cm |
| Speed: | 25mm/s |
| Desktop Dimensions (W x D): | 120 x 60cm |
| Drawer Dimensions (W x D x H): | 66.6 x 31.5 x 4cm |
| Sound Level: | <50dB |
| Maximum Load Capacity: | 50kg |
| Supply: | 230V |
| Speed: | 25mm/s |
| Supply: | 230V |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Dellonda Flexible Cable Management System 1.3m DH23
Regular price £23.98 GBPRegular priceUnit price / per£23.98 GBPSale price £23.98 GBP
