1
/
of
9
Dellonda Artificial Hinged Christmas Tree 6ft(180cm) DH45
Dellonda Artificial Hinged Christmas Tree 6ft(180cm) DH45
Regular price
£77.98 GBP
Regular price
£77.98 GBP
Sale price
£77.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Premium 6ft (180cm) Christmas tree. This Christmas tree is made up of 1,224 PE/PVC branch tips giving it a natural, realistic look and feel. Features hinged branches making this tree incredibly easily to assemble and store away. This tree also includes a strong, sturdy metal base which folds away for easy storage. Suitable for indoor use only.
• PERFECT FOR FAMILY ROOMS - This realistic 6ft Christmas Tree is ideal for a standard family living room and suitable for indoor use only.
• REALISTIC LOOK AND FEEL - Specially designed to include realistic pine branches using 1224 PE/PVC tips and PVC construction for the trunk to make the tree look strong, full and bushy.
• RIGOROUSLY TESTED - Our trees are tested to and comply with EN71-2 Flammability Clause 4.1, including the required tests concerning the flammability. The tree is also made from fire retardant materials.
• EASY TO ASSEMBLE/DISASSEMBLE AND STORE - The hinged branches make our trees easy to put up, take down and store away.
• INCLUDES - A strong, sturdy and foldable metal base.
• DIMENSIONS - Tree Width: 43".
• DISCLAIMER - *Decorations not included.
Specifications
| Model No | DH45 |
| Brand: | Dellonda |
| Colour: | Green |
| Nett Weight: | 4.5kg |
| Product Height (Floor to Top): | 180cm |
| Product Width (Side to Side): | 110cm |
| Height: | 180cm (6ft) |
| Width: | 43" |
| Tip Style: | PE/PVC Mix |
| No. of Tips: | 1,224 |
| Tip Width: | 5.7cm |
| Construction: | Hinged |
| Colour: | Green |
| Metal Stand Size: | 18" |
Share

You may also like
-
Reduced
Sealey Mains Tester 140mm AK1990
Regular price £2.58 GBPRegular priceUnit price / per£2.82 GBPSale price £2.58 GBPReduced