1
/
of
12
Dellonda Single Motor Ultra-Quiet Adjustable-Height Electric Sit/Stand Desk - White Desktop DH36
Dellonda Single Motor Ultra-Quiet Adjustable-Height Electric Sit/Stand Desk - White Desktop DH36
Regular price
£158.98 GBP
Regular price
£158.98 GBP
Sale price
£158.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Currently out of stock, please contact us for ETA
Ergonomic design helps to reduce the most common complaint of office workers who sit all day. Features a control panel enabling you to reach your desired height with the push of a button. Single motor system ensures a fast and stable adjustment. Features ultra-quiet operation with a sound level less than 50dB. Simple to do when following the clear instructions, it takes less than 30 minutes to finish assembly. Monitor arms not included.
• ENSURES CORRECT POSTURE - Ergonomic design helps to reduce the most common complaint of office workers who sit all day.
• SMOOTH ADJUSTMENT - Single motor system ensures a fast and stable adjustment.
• ULTRA-QUIET - Features ultra-quiet operation with a sound level less than 50dB.
• QUICK ELECTRONIC CONTROLS - Features a control panel enabling you to reach your desired height with the push of a button.
• DIMENSIONS (W x D) - Desktop: 140 x 70cm. Maximum Load Capacity: 70kg.
• ARMS SOLD SEPARATELY - Monitor arms available, Model No's DH24, DH25, DH26 and DH27.
Specifications
| Model No | DH36 |
| Brand: | Dellonda |
| Height Range: | 71-121cm |
| Maximum Load Capacity: | 70kg |
| Nett Weight: | 38.2kg |
| Noise Level: | 50dB |
| Product Depth (Front to Back): | 70cm |
| Product Height (Floor to Top): | 123cm |
| Product Width (Side to Side): | 140cm |
| Speed: | 25mm/s |
| Supply: | 230V |
Share

You may also like
-
Dellonda Flexible Cable Management System 1.3m DH23
Regular price £23.98 GBPRegular priceUnit price / per£23.98 GBPSale price £23.98 GBP
